Głównej zawartości

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania i nowe możliwości. Z radością chcemy poinformować, że nasza Szkoła znalazła się w gronie 250 szkół z całej Polski, które od września b.r. biorą udział w ciekawym programie MegaMisja.
Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z internetu. 

MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Może być realizowany w ramach zajęć lub na świetlicy szkolnej. Adresowany jest do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.
Aby dostosować się do potrzeb dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie placówki. Przy realizacji wyzwań uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. W MegaMisji postawiono na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.
Organizatorem programu MegaMisja jest Fundacja Orange, która działa na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Fundacja została powołana w 2005 roku przez Orange Polska S. A. do realizacji celów społecznie użytecznych. Do tej pory nauczyła 450 tys. dzieci i młodzieży jak korzystać z internetu i technologii w sposób bezpieczny i pożyteczny. W 2015 roku uruchomiła program edukacji cyfrowej MegaMisja dla szkół i świetlic szkolnych, a od 2016 prowadzi naukę programowania dla klas IV-VI w ramach programu #SuperKoderzy. We wszystkie inicjatywy Fundacji angażują się wolontariusze z firmy.
W naszej Szkole udział w programie bierze klasa III. Dzieci otrzymały od Fundacji Orange różne ciekawe materiały na dobry początek (albumy, naklejki, linijki, kolorowanki, przypinki). Za nami pierwsze wykonane zadania. Uczniowie z wielkim entuzjazmem podejmują kolejne wyzwania i z niecierpliwością czekają na zajęcia. Mają możliwość w naprawdę interesujący sposób odkrywać dobre i bezpieczne strony technologii.
Liderem Programu w szkole jest Ewa Cioban, która w dniach 22-23 września wzięła udział w Zjeździe Liderów MegaMisja w Warszawie. W trakcie Zjazdu uczestniczyła w prezentacji programu MegaMisja i innych programów Fundacji Orange, o których mówiła Prezes Fundacji Orange – Ewa Krupa, następnie w debacie „Jak rozwijać kompetencje przyszłości?” z udziałem: Marka Zagórskiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Witolda Drożdża – dyrektora wykonawczego do spraw korporacyjnych Orange Polska, Wandy Buk – dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Anny Grzegory – Superbelfra RP. Debatę podsumował redaktor Jan Wróbel, publicysta „Dziennika Gazety Prawnej” i tygodnika „Wprost”. W dalszej części miała miejsce sesja wymiany doświadczeń pomiędzy Liderami Programu MegaMisja. Wieczorem natomiast odbyło się spotkanie z honorowym ambasadorem programu MegaMisja – Grzegorzem Kasdepke, autorem bestsellerowych książek dla dzieci. W drugim dniu Zjazdu była możliwość uczestniczenia w ciekawych wykładach m.in. na temat „Wykorzystania grywalizacji w budowaniu zaangażowania” oraz w interesujących warsztatach symultanicznych tj. „Myślenie Wizualne i tricki rysunkowe wspomagające nauczanie”.
Uczestnictwo w Zjeździe Liderów MegaMisja dało możliwość zaznajomienia się z najnowszymi trendami w edukacji cyfrowej dzieci, wymiany doświadczeń, a także integracji uczestników przez udział w zespołowej Misji:Integracja, której celem było poznanie innych, wykonanie różnych zadań i wspólna zabawa.
To było naprawdę intensywne, ale bardzo inspirujące wydarzenie.

Ewa Cioban