Głównej zawartości

Dzień kobiet

Uroczyste obchody Dnia Kobiet weszły już na stałe do kalendarza imprez gminnych. W tym roku odbyły się one 8 marca w sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury w Dydni. Spotkanie zorganizowała Gmina Dydnia we współpracy z Stowarzyszeniem „Ziemia Dydyńska Przyjazna Dzieciom” oraz Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni.
Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Dydnia Jerzy Ferdynand Adamski, który powitał wszystkich zebranych gości, przede wszystkim zgromadzone w sali Wiejskiego Domu Kultury w Dydni Panie.
Tegoroczne spotkanie swoją obecnością zaszczycili Posłowie na Sejm RP: Bogdan Rzońca oraz Piotr Uruski, którzy obecnym na sali Paniom złożyli serdeczne życzenia, a na ręce ich przedstawicielek przekazali bukiety kwiatów. Do życzeń dołączył też przewodniczący Rady Gminy Dydnia Piotr Szul, odczytując okolicznościowe adresy przesłane przez Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
Panie z Gminy Dydnia otrzymały również piękne kwiaty i życzenia z zaprzyjaźnionej Gminy Niwiska od Pani Wójt Elżbiety Wróbel oraz Pani Wicewójt Jolanty Marut.
Wójt Gminy poprzez przywołanie myśli sławnych osób podkreślił rolę kobiet w życiu rodzinnym, wskazał na umiejętność godzenia obowiązków domowych z pracą zawodową oraz działalnością społeczną. Równocześnie podziękował Paniom za pracę na rzecz swoich środowisk oraz gminy.
Kobieta - jako „łącznik międzypokoleniowy” - potrafi też dostrzec zagrożenia współczesnego świata, zwłaszcza dla młodych ludzi. W związku z tym krótką prelekcję na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz używania narkotyków i dopalaczy wygłosił Kierownik Posterunku Policji w Dydni Pan Albert Adam, jednocześnie składając Kobietom serdeczne życzenia z okazji ich święta.
Życzenia do Pań skierowała także Dorota Bluj Prezes „Stowarzyszenia Ziemia Dydyńska Przyjazna Dzieciom” oraz Witold Pycior z Podkarpackiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z Jasła, który przedstawił informacje na temat Ekonomii Społecznej oraz możliwości pozyskania środków na rozwój przedsiębiorstw społecznych oraz grantów dla organizacji społecznych.    
Dopełnieniem przekazywanych życzeń były symboliczne goździki oraz słodycze wręczane obecnym na sali Paniom.
Uroczystość została ubogacona spektaklem „La Belle Gabrielle” na motywach książki „Siedem ekscelencji i jedna dama” Aleksandra Piskora, ciepło przyjętym przez publiczność. Wprowadzenia do sztuki w reżyserii Damiana Kierka dokonała Pani Halina Kościńska, zaś w rolę bohaterów wcielili się: Małgorzata Fiedeń i Waldemar Kośmider.
Spektakl przedstawiał historię barwnego życia związanej z naszym regionem arystokratki, zapamiętanej przez historię jako La belle Gabrielle. Realizatorzy spektaklu opowiedzieli niezwykłą historię, w której przypominają niesłusznie zapomnianą dziś osobę Katarzyny Starzeńskiej, żony Ksawerego (właściciela Grabownicy Starzeńskiej) – celebrytki z I poł. XIX w., Europejki z krwi i kości, która dzięki swej urodzie, intelektowi i rzadkim zdolnościom brylowała na ówczesnych salonach naszego kontynentu, wpływając na życie polityczne, kulturalne i towarzyskie swoich czasów. Pozostała nam po niej niezwykła pamiątka – portret pędzla François Gerarda – nadwornego malarza Napoleona Bonaparte; obraz obecnie znajduje się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki.
Atrakcją spotkania był pokaz mody damskiej, zmieniającej się na przestrzeni wieków, w wykonaniu uczennic z Gminy Dydnia (Dydni, Witryłowa, Obarzyma). Modelkami były: Antonina Rzeszut – Epoka Kamienia Łupanego, Angelika Mazur – Średniowiecze, Amelia Szul – Romantyzm, Julia Mazur – Lata 20. XX w., Martyna Rzeszut - Lata 30. XX w., Martyna Bluj - Lata 40. XX w., Sabina Pocałuń – Lata 50. XX w., Patrycja Wolwowicz i Oliwia Węgrzyńska – Lata 60. XX w., Anna Pocałuń – Lata 70. XX w., Katarzyna Kozłowska – Lata 80. XX w., Emilia Marszałek – Lata 90. XX w. Pokaz przygotowały Panie: Aneta Rzeszut, Dorota Bluj, Beata Mazur, Agnieszka Węgrzyńska, a poprowadził Dariusz Klimowicz. Prezentujące się w rytm muzyki z danych lat „modelki” zostały nagrodzone gromkimi brawami widowni.
Po uczcie duchowej przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Dydnia pod przewodnictwem Krystyny Tućkiej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Obarzymie, które w tym roku było odpowiedzialne za kulinaria. Tym razem zaskoczyły gości nowe smaki. Na stołach pojawiły się wyjątkowe i niepowtarzalne potrawy, które uwodziły barwą i aromatem. Prawdziwym rajem dla smakoszy były słodkie wypieki, a różnorodność kształtów i smaków zachwyciła niejednego łasucha.
Wspólne świętowanie upłynęło w przyjaznej atmosferze i dostarczyło uczestnikom wielu miłych wrażeń.

Zofia Morajko

 

0
0
0
s2smodern