Głównej zawartości

W dniu 7.09.2018r. w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Dydni odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.
Organizatorami tegorocznej 5-tej edycji Narodowego Czytania w Gminie Dydnia byli: Wójt Gminy Dydnia, Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni oraz Zespół Szkół w Dydni.

Narodowe Czytanie rozpoczęła Wiktoria Adamska – uczennica Szkoły Podstawowej w Dydni, która zagrała na skrzypcach utwór patriotyczny, pt.: „Taniec polski” Haussmanna Renaissance. Następnie oficjalnego otwarcia tegorocznej edycji dokonała Dyrektor SP w Dydni – pani Iwona Pocałuń.
Akcję narodowego czytania zapoczątkowano w 2012r. z okazji 200-lecia rocznicy wyprawy Napoleona na Moskwę, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda - dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Okazjonalny list od Prezydenta Polski – Andrzeja Dudy odczytała Sekretarz Gminy Dydnia – pani Beata Czerkies. Potem rozpoczęto czytanie dwóch pierwszych rozdziałów adaptacji „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, którą przygotował na zlecenie Prezydenta Polski krytyk literacki, felietonista -  Andrzej Dobosz.
Poszczególne fragmenty pierwszego i drugiego rozdziału czytali:
Zbigniew Kowalczyk – nauczyciel Zespołu Szkół w Dydni;
Ewa Zawada-Chorążak – nauczyciel ZS w Niebocku,
Bogdan Miś – nauczyciel SP w Jabłonce,
Agnieszka Król-Krzysik - nauczyciel SP w Grabówce,
Dariusz Klimowicz – dyrektor SP w Końskiem,
Halina Skawińska – dyrektor SP w Wydrnej,
Dorota Brewczak – nauczyciel SP w Witryłowie,
 Monika Kij – nauczyciel SP w Niewistce,
Tomasz Putrzyński – nauczyciel ze Szkoły Muzycznej w Dydni,
Dorota Bluj – dyrektor Samorządowego Przedszkola w Dydni,
Łukasz Kot – nauczyciel ze Szkoły Muzycznej w Dydni

Po odczytaniu dwóch rozdziałów adaptacji „Przedwiośnia” została przedstawiona inscenizacja ostatniego 16-tego rozdziału tej lektury w wykonaniu Anny Pocałuń i Karola Szuby – uczniów Szkoły Podstawowej w Dydni. Narratorem była Małgorzata Zarzyka-Cipora  - nauczyciel  ze Szkoły Podstawowej w Wydrnej.
Tuż po przedstawieniu ostatniego rozdziału lektury Stefana Żeromskiego wszyscy lektorzy otrzymali z rąk Wójta Gminy Dydnia – Jerzego Ferdynanda Adamskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej w Dydni – Iwony Pocałuń  oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni – Jacka Adamskiego pamiątkowe podziękowania za odczytanie utworu.
Serdecznie podziękowania należą się organizatorom i lektorom oraz dyrektorom, nauczycielom i uczniom z terenu naszej gminy.

0
0
0
s2smodern