Głównej zawartości

rocznica śmierci

14 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu św. Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". W Polsce odejściu Papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. Przed laty, 16 października 1978 roku, ten sam dzwon ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Pamięć Papieża Polaka św. Jana Pawła II, Patrona Szkoły Podstawowej w Jabłonce uczciła w dniu 2 kwietnia nasza społeczność szkolna. O godzinie 12.00 uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami zebrali się przy pomniku św. Jana Pawła II przy szkole, gdzie ksiądz proboszcz Bogusław Zajdel poprowadził wspólną modlitwę. Na zakończenie wszyscy odśpiewali ulubioną pieśń Ojca Św. – „Barkę”. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – Zuzanna Dmitrzak, która przypomniała zebranym wydarzenia ważne dla naszej szkolnej społeczności związane z postacią Jana Pawła II m.in. obchody Dnia Patrona, odsłonięcie pomnika Jana Pawła II, Centrum Kultury przy szkole, spotkania modlitewne przy pomniku każdego 2-go dnia miesiąca, wieczorne czuwania przed beatyfikacją i kanonizacją św. Jana Pawła II. Zachęciła również do pogłębiania wiedzy na temat Patrona naszej szkoły oraz wspomnień w gronie rodzinnym związanych z Ojcem Św.
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523). Proces beatyfikacyjny papieża rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Zakończono go 1 maja 2011 roku uznając Jana Pawła II błogosławionym. Z kolei proces kanonizacyjny papieża zakończono 27 kwietnia 2014 roku.

E.C.

 

0
0
0
s2smodern