Głównej zawartości

 

W sobotę, 17 sierpnia 2019 r. , w ramach drugiego dnia cyklu imprez Dni Gminy Dydnia, odbyły się Międzynarodowe Zawody Pożarnicze, a także Święto Pieroga w Temeszowie.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, poseł Adam Śnieżek, poseł Piotr Babinetz, wójt gminy Alicja Pocałuń, sekretarz gminy Edyta Kuczma, dyrektor GOKBPiW Rafał Czopor, kierownik RGGNiSO Stanisław Pytlowany, kpt. Maciej Wielgos z KP PSP w Brzozowie, komendant Roman Janowicz, sołtys Temeszowa Andrzej Kłyż, radny Marek Orłowski, sołtysi i radni gminy.

Międzynarodowe Zawody Pożarnicze odbyły się dzięki dofinansowaniu jakie udało się pozyskać OSP z Wydrnej. Wysokość dofinansowania wyniosła 9 000 zł. Środki przeznaczono na organizację Międzynarodowych Zawodów Pożarniczych dla Dzieci i Młodzieży w ramach projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej”. Dzięki tym pieniądzom zakupiono sprzęt do ćwiczeń, który wykorzystano podczas zawodów, a w przyszłości posłuży  do treningów i ćwiczeń młodych ochotników do służby w straży pożarnej.

Projekt realizowany przez Podkarpacki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Podkarpacką Agencję Konsultingowo Doradczą Spółka z o.o. wraz z partnerami: Fundacją im. Hetmana Jana Tarnowskiego oraz Tarnobrzeską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VIII Integracja społeczna, Działanie 8.5 Wspieranie rozwoju sektora ekonomii społecznej w regionie, na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu z Województwem Podkarpackim – Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie.

W zawodach pożarniczych, w kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła drużyna z Dydni. W kategorii chłopców pierwsze miejsce zajęła drużyna z Dydni, drugie drużyna z Niebocka, a trzecie drużyna z Wydrnej. Sędzią głównym zawodów był kpt. Maciej Wielgos z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie, przy współpracy komendanta Romana Janowicza oraz strażaków z OSP i PSP.

Po zmaganiach młodych drużyn strażackich odbyły się zawody OSP w piłce nożnej bumper ball. W zawodach pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Niewistki, drugie drużyna z Krzywego, a trzecie drużyna z Temeszowa.

Oprócz rywalizacji sportowej wydarzenie miało także wymiar kulinarny. Święto Pieroga to inicjatywa Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Temeszowie, które z tej okazji ulepiły dla gości około 3 tysięcy pysznych pierogów. Pierogi miały różne smaki ciasta i nadzienia. Oprócz tego Panie przygotowały różne słodkości, ciasta, ciasteczka oraz wspaniały tort, o którego pokrojenie poproszono wójt gminy Alicję Pocałuń. Na gości czekały także potrawy z grilla, lody, ciepłe i zimne napoje, popcorn i wata cukrowa.

Podczas Święta Pieroga oprawę taneczną zapewniła gościom grupa „Stokrotki” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury. Na scenie wystąpili też wspaniali, młodzi akordeoniści Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła, uczniowie Szkoły Muzycznej w Dydni, których talent był już wielokrotnie doceniany i nagradzany w Polsce i za granicą. A w muzyczną podróż po Ameryce Południowej zabrała widzów polsko-boliwijska grupa teatralna Entre Dos Aguas un Teatro, która jako niespodziankę na koniec występu wykonała przygotowany specjalnie z okazji Święta Pieroga utwór o gotowaniu pierogów. Na koniec odbył się festyn pod rozgwieżdżonym niebem w rytmach muzyki disco polo.

Podczas imprezy na gości czekało dużo atrakcji. Dzieci mogły pobawić się na dmuchanym zamku, pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, pomalować buzię w wymarzone wzory. Mogły także obejrzeć wyposażenie jakim dysponują policjanci z Posterunku Policji w Dydni, a także zajrzeć do radiowozu policyjnego. Goście mogli podziwiać wystawy rękodzieła artystycznego, a także kupić sobie jakiś ręcznie wykonany drobiazg.

 

 

0
0
0
s2smodern