Głównej zawartości

dożynki

25 sierpnia Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń wraz z delegacją wieńcową z miejscowości Końskie i Niebocko uczestniczyła w zorganizowanych w tym roku w Markowej (powiat łańcucki) XXXIV Dożynkach Archidiecezji Przemyskiej oraz XIX Dożynkach Województwa Podkarpackiego.
Uroczystości z udziałem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Wicewojewody Lucyny Podhalicz, parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli służb mundurowych przewodził metropolita przemyski abp Adam Szal.
Właściwą część obchodów rozpoczął korowód. Na plac przed gminnym Centrum Kultury, gdzie odbyły się uroczystości, maszerowali uczestnicy oraz delegacje wieńcowe. Wśród 85 delegacji z całego województwa dumnie prezentowały się przedstawicielki KGW Końskie i KGW Niebocko z misternie wykonanymi wieńcami. 

Bardzo piękną homilię wygłosił  biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski, w której nawiązał do ofiary rodziny Ulmów oraz zamiłowania do ziemi jakie przejawiał Józef Ulma. To właśnie w Markowej Ulmowie ukrywali żydowskich sąsiadów, za co zginęli z rąk niemieckich oprawców. Tu działa także muzeum poświęcone życiu Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.
- Biskup Białogłowski powiedział: Dzisiaj modlimy się o rychłą beatyfikację rodziny Ulmów. Oni w imię miłości do każdego człowieka, niezależnie od ich wyznania i rasy, dali heroiczne świadectwo wiary. Pan Józef był także gospodarzem. Bardzo kochał pszczoły. Troszczył się o swoje warzywa i owoce, choć miał małe gospodarstwo. Pomagał także kształcić się innym gospodarzom - mówił w kazaniu biskup. Podziękował także rolnikom - Drodzy rolnicy dziękujemy wam za wielki trud, miłość i troskę o ziemię. Nie tylko za ostatni rok, ale także za lata kiedy podjęliście decyzje by nie porzucić matki ziemi, ale sprawiliście, że ta ziemia stała się matką rodzicielką.
Na zakończenie uroczystości abp Adam Szal dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych.
Artykuł przygotowany na podstawie materiału Biura Prasowego UMWP

0
0
0
s2sdefault