Głównej zawartości

rocznica

1 września 2019 roku minęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości powiatowe upamiętniające to wydarzenie odbyły się 3 września w Brzozowie. Rozpoczęła je msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, reprezentantów lokalnych władz, wojska, służb państwowych, szkół i instytucji. Msza odbyła się w Bazylice Mniejszej p.w. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie, a przewodniczył jej ks. Franciszek Goch. 

W obchodach udział wzięli m.in. starosta brzozowski Zdzisław Szmyd, wicestarosta Jacek Adamski, burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, poseł Adam Śnieżek, poseł Piotr Uruski, natomiast Gminę Dydnia reprezentowali wójt Alicja Pocałuń, radni Marek Orłowski i Marek Pocałuń.
Po mszy uczestnicy przenieśli się pod pomnik „Tym, którzy życie Polsce oddali”. Tam ks. Franciszek Goch odmówił modlitwę za ojczyznę, po czym odbył się apel poległych i salwa honorowa. Następnie przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Na zakończenie w Brzozowskim Domu Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Soul”.
W niedzielę, 1 września 2019 r., w Gminie Dydnia wydarzenia z września 1939 roku oraz pamięć poległych uczczono również uroczystą mszą świętą, której przewodniczył ks. Jan Dąbal.

0
0
0
s2sdefault