Głównej zawartości

czytanie

Akcja Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Narodowe Czytanie odbywa się w środkach masowego przekazu, w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach i w prowincjonalnych  bibliotekach, w teatrach , parkach, na rynkach miast, w domach kultury oraz szkołach.

Zapoczątkowana została w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólna lekturą PAN TADEUSZ A. Mickiewicza. W 2013 r. cała Polska czytała dzieła Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: TRYLOGIĘ H. Sienkiewicza oraz LALKĘ B. Prusa. W 2016 r.  czytano QUO VADIS H. Sienkiewicza, 1 w 2017 lekturą Narodowego Czytania było WESELE S. Wyspiańskiego, a w 2018 r. PRZEDWIOŚNIE S. Żeromskiego, lektura ściśle związana z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania NOWELE POLSKIE. Z ponad 100 propozycji tytułów  wybrano 8 nowel:
1.DOBRA PANI - Elizy Orzeszkowej
2. DYM - Marii Konopnickiej
3. KATARYNKA - B. Prusa
4. MÓJ OJCIEC WSTĘPUJE DOI STRAŻAKÓW - ze zbioru SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ  - Bruno Schulza
5. ORKA - Władysława S. Reymonta
6. ROZDZIÓBIĄ NAS KRUKI,WRONY - Stefana Żeromskiego
7. SACHEM- Henryka Sienkiewicza
8. SAWA (z cyklu: PAMIĄTKI SOPLICY) Henryka Rzewuskiego

Również i w naszej gminie  w dniu 6 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi odbyła się 6-ta edycja Narodowego Czytania w Gminie Dydnia.
Organizatorami tego wydarzenia byli: WÓJT GMINY DYDNIA, GMINNY OŚRODEK KULTURY BIBLIOTEK PROMOCJI I WYPOCZYNKU W DYDNI ORAZ SZKOŁA PODSTAWOWA  W DYDNI.
Lektorami tegorocznego Narodowego Czytania byli aktywni seniorzy z Gminy Dydnia. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas VII i VIII SP w Dydni, przedstawiciele SP w Niebocku, nauczyciele, uczestnicy ŚDS w Krzywem oraz mieszkańcy Dydni.
Oficjalnego otwarcia tegorocznej edycji dokonała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dydni - pani Iwona Pocałuń, a następnie Wójt Gminy Dydnia - pani Alicja Pocałuń. Okazjonalny list od prezydenta Polski - pana Andrzeja Dudy odczytała Sekretarz Gminy Dydnia - pani Edyta Kuczma.
W naszej  gminie  wybrano do przeczytania dwie nowele:
1." Rozdzióbią nas kruki, wrony..." S. Żeromskiego
2." Katarynka" - B. Prusa
Czytanie pierwszej noweli "Rozdzióbia nas kruki, wrony..."  rozpoczęła pani Alicja Pocałuń - Wójt Gminy Dydnia, a następne fragmenty noweli przeczytała pani Zofia Morajko - emerytowany Dyrektor Gminazjum w Dydni oraz pani Jadwiga Czernich -emerytowany kustosz Biblioteki Publicznej w Niebocku.
Do przeczytania drugiej noweli "Katarynka " zaproszono panią Marię Żelaznowską - długoletnią przewodniczącą KGW w Jabłonce,  panią Jadwigę Krowiak - przewodniczącą KGW w Końskiem, panią Bogusławę Krzywonos - społecznego animatora kultury w Krzywem oraz panią Helenę Chorążak - aktywnego czytelnika Biblioteki Publicznej w Krzemiennej.  W rolę kataryniarza wcieliła się uczennica Szkoły Podstawowej w Dydni - Naomi Magda Achirico Zarzyka, która na pseudo katarynce zagrała jeden utwór.
Po przeczytaniu obydwu nowel wszyscy lektorzy otrzymali z rąk Wójta Gminy Dydnia pani Alicji Pocałuń oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dydni pani Iwony Pocałuń pamiątkowe podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu.
Serdeczne podziękowania należą się organizatorom i  lektorom, a także  dyrektorom szkół, nauczycielom oraz mieszkańcom z terenu naszej gminy.
Z pewnością Gmina Dydnia w przyszłym roku ponownie dołączy do akcji Narodowego Czytania, aby jej mieszkańcy po raz kolejny mogli obcować z lekturami polskiego kanonu literatury.

0
0
0
s2sdefault