Głównej zawartości

Przystasz

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 3 listopada 2019 roku zmarła Pani Danuta Przystasz, uczestniczka Powstania Warszawskiego, Dama Orderu Virtuti Militari, Major Wojska Polskiego, Honorowa Obywatelka Miasta Sanok i Gminy Dydnia. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako osoba o wielkim sercu, symbol niezłomnej wiary i niestrudzonej walki o wolność narodu, wzór patriotyzmu.

Danuta Antonina Przystasz urodziła się w 1920 roku w Niewistce, wychowała się w Sanoku, gdzie ukończyła Gimnazjum Żeńskie im. Emilii Plater i tajne liceum, maturę zdała w 1942 roku. Będąc uczennicą liceum działała w Lidze Morskiej i Kolonialnej, gdzie w 1939 roku pełniła funkcję zastępcy dowódcy rejonu. Od 1940 roku działała w konspiracyjnej organizacji Chłopska Organizacja Wolności „Racławice”. W 1942 roku wyjechała do Warszawy, tam przyłączyła się do organizacji Związek Kobiet Czynu, której została komendantką. Później zaangażowała się w działalność Oddziału Pomocniczej Służby Kobiet Armii Krajowej. Brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie pełniła funkcję łączniczki w Kompanii Sztabowej Zgrupowania AK „Żywiciel”. Po klęsce powstania zdołała zbiec z transportu do obozu. Kontynuowała pracę konspiracyjną współpracując z III Dywizją Wojskowego Korpusu Służby Bezpieczeństwa. W 1944 roku została odznaczona Orderem Virtuti Militari. Mimo represji ze strony funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa pozostała wierna wyznawanym wartościom, miłości do ojczyzny, podtrzymywaniu pamięci o bohaterach. Zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, broniła pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.

Za swoje zasługi została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Tytułem Honorowego Członka Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2012 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej została awansowana do stopnia majora Wojska Polskiego. W uznaniu jej szczególnych zasług w dniu 11 lipca 2017 roku uchwałą Rady Gminy Dydnia nadano jej tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dydnia.

Fot. Jakub Radożycki

0
0
0
s2sdefault