Głównej zawartości

rocznica

"Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Te słowa  Jana Pawła II wybrzmiały podczas homilii na placu Zwycięstwa w Warszawie, w czerwcu 1979 roku. Wybrzmiały tego dnia również w wielu polskich domach i wybrzmiewały w nich później jeszcze wielokrotnie. Do dzisiaj jest to jeden z najsłynniejszych cytatów papieża. A wszystko dlatego, że słowa te miały potężną siłę sprawczą. Wywarły wówczas wpływ na tysiące, a może i miliony serc ludzkich.

W dniu 18 maja 2020 roku minęła 100 rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji pod pomnikiem Papieża Polaka przy Szkole Podstawowej w Jabłonce odbyła się uroczystość uczczenia pamięci świętego.
W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń, Przewodniczący Rady Gminy Dydnia Piotr Szul, Radni Rady Gminy Dydnia z Jabłonki Andrzej Pajęcki i Robert Kulon, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłonce Zuzanna Dmitrzak oraz reprezentacja społeczności uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłonce. Uczestnicy złożyli pod pomnikiem kwiaty i świece, natomiast proboszcz parafii w Jabłonce ksiądz Bogusław Zajdel poprowadził wspólną modlitwę.
Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Gminy Dydnia. Tytuł ten został mu nadany uchwałą Rady Gminy Dydnia w dniu 12 sierpnia 1999 roku, natomiast wręczony w dniu 18 sierpnia tego samego roku, podczas wyjazdu delegacji mieszkańców oraz władz Gminy Dydnia do Castel Gandolfo we Włoszech.
Święty Jan Paweł II w pamięci zbiorowej Polaków jest postacią bardzo ważną. Przez lata swojej działalności duszpasterskiej, filozoficznej, nauczycielskiej, politycznej – skupiał się przede wszystkim na kwestiach miłości braterskiej, wzajemnego porozumienia pomimo indywidualnych różnic, a także wartości ludzkiej godności, znaczeniu cierpienia, potrzebie odnalezienia w świecie uniwersalnych wartości moralnych i etycznych. Szacuje się, że treść jego nauk, przemówień i rozważań to blisko 85 tysięcy stron druku.

0
0
0
s2sdefault