Głównej zawartości

,

Niepodległość kraju to niezależność od innych, to wolność polityczna, ekonomiczna i społeczna, to możliwość samostanowienia i suwerennego podejmowania decyzji. Dla każdego narodujest ona podstawową wartością. Dla Polski i Polaków niepodległość jest dzisiaj rzeczywistością, choć przez wiele lat była jedynie marzeniem.

My, współcześni Polacy, urodziliśmy się w różnych czasach. Niektórzy urodzili się w czasach wojny, część z nas w czasach komunizmu, innipo jego upadku, a jeszcze innijuż w nowym millennium. Dzisiaj łączy nas ze sobą wspólna teraźniejszość. I wspólna przeszłość naszego Narodu. Mamy wiele ideałów i wyobrażeń o tym jak powinien wyglądać nasz kraj. Ścieramy ze sobą światopoglądy, dyskutujemy, szukamy rozwiązań. Ale w całej naszej debacie fundamentalną kwestią jest to, że mamy nasz kraj. Mamy nasz język, naszą kulturę, naszą tradycję,naszą tożsamość. A to wszystko dzięki determinacji ludzi żyjących tutaj przed nami, dla których marzenie o wolności i niepodległości, było siłą napędową do walki, do sprzeciwu wobec okupantów. Mamy to również dzięki własnej determinacji, dzięki temu, że czujemy się Polakami i w głębi serca chcemy dla naszego kraju jak najlepiej.

W Dniu Święta Niepodległości pamiętajmy o tym wszystkim co nas, Polaków, łączy. Wywieśmy flagę państwową na balkonach naszych domów, w południe odśpiewajmy razem z całą Polską hymn.

Połączmy się duchem polskości, który kiedyś był w naszych przodkach, a dzisiaj jest w nas i jest właśnie tym co spaja nas w Naród. Bo jak stwierdził kiedyś Adam Mickiewicz:"Sławna pieśń legionów polskich poczyna się od wierszy, które są godłem historii nowej: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Słowa te mówią, że ludzie mający w sobie to, co istotnie stanowi narodowość, zdolni są przedłużać byt swojego kraju niezależnie od warunków politycznych tego bytu, i mogą nawet dążyć do urzeczywistnienia go na nowo..."

0
0
0
s2sdefault