Głównej zawartości

wyklęci

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej stawiali czynny opór narzuconemu Polsce reżimowi komunistycznemu. Władze komunistyczne określiły ich mianem wrogów ludu, wymierzając w nich brutalne środki represji połączone z szkalującymi działaniami propagandowymi.

Zbrojne działania Żołnierzy Wyklętych wymierzone były przede wszystkim w komunistyczne służby UB, KBW, MO. Szacuje się, że w wyniku tych starć śmierć poniosło około 9 tysięcy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Kolejnych kilka tysięcy osób zginęło wskutek represji ze strony władz komunistycznych, tortur, egzekucji, a także zmarło w więzieniach.
Data 1 marca została wybrana na pamiątkę rocznicy śmierci Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników, ostatnich przywódców polskiej konspiracji podziemnej kontynuującej od 1945 roku działalność AK, którzy 1 marca 1951 roku zostali zamordowani w mokotowskim więzieniu przez komunistyczne służby strzałem w tył głowy. Po egzekucji ich ciała nie zostały wydane rodzinom, do dziś nie widomo gdzie je złożono.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak głosi uzasadnienie do projektu ustawy powołującej to święto, „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Inicjatywę ustanowienia święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu 2 lutego 2011 roku i został przyjęty niemal jednogłośnie przez wszystkie kluby parlamentarne (97% głosów poparcia). Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w dniu 9 lutego 2011 roku.

0
0
0
s2sdefault