Głównej zawartości

Książka - okładka

Drodzy Czytelnicy.
Otrzymujecie Państwo książkę wyjątkową. Bo i jej bohater – Henryk Cipora z Krzywego – jest Człowiekiem Nieprzeciętnym. Jest najwybitniejszym przedstawicielem reprezentującym rzeźbiarstwo ludowe Gminy Dydnia. Jak pisze Waldemar Bałda: ,,Henryk Cipora nie zatrzymał się na poziomie amatorskim, lecz dążył – i osiągnął ten cel – do poziomu jeśli nawet nie godnego akademika, to na pewno zasługującego na miano profesjonalnego”.

Urodził się 2 października 1936 r. w Krzywem. Z rodzinną miejscowością związał swoje dorosłe życie. Rzeźbi od prawie pięćdziesięciu lat. Jest m.in. autorem cykli płaskorzeźb pasyjnych znajdujących się w wielu kościołach Podkarpacia.
Rzeźbiarz z Krzywego jest wykonawcą pięknych krucyfiksów w kościołach w Chałupkach Dębniańskich, Hyżnem, Mchawie, Przysietnicy, Wesołej – Ujazdach, Straszydlu oraz kaplicy cmentarnej w Golcowej.
Jego dziełem są także figury, lichtarze, ramy ze złoceniami w świątyniach Brzozowa, Przemyśla (kościół reformatów), Jabłonki, Krzywego, Przysietnicy, Dydni, Witryłowa, Wydrnej, a także w kościele w podkrakowskiej Goszczy.
Wielkim sukcesem dla tego jakże skromnego człowieka było wyróżnienie w konkursie ,,Indywidualność Roku 2000”, organizowanym przez miesięcznik ,,Wiadomości Brzozowskie”.
Kapituła tegoż konkursu w uzasadnieniu swojej decyzji odnotowała, że w dorobku artystycznym Henryka Cipory są kunsztownie udekorowane organy w świątyniach w Brzozowie, Starej Wsi, Dydni, Borku Starym i Końskiem. Jest twórcą stacji drogi krzyżowej dla obiektów sakralnych w Końskiem, Krzywem, Golcowej – Różance oraz Wesołej – Ujazdach.
Ten znakomity artysta z Krzywego jest także autorem wielu olejnych obrazów. Jeden z nich przedstawiający zabytkową drewnianą cerkiew w Uluczu delegacja Gminy Dydnia wręczyła w dniu 21 sierpnia 1999 r. wielkiemu papieżowi Janowi Pawłowi II. To historyczne wydarzenie w Castel Gandolfo uwiecznił fotograf papieski Arturo Mari.
Losy Henryka Cipory przedstawione są na tle historii jego ukochanej wsi. Jak podkreśla W. Bałda: Krzywe jest dla Henryka Cipory domem, a Henryk Cipora jest Krzywego – dumą.

Jerzy F. Adamski

Waldemar Bałda, "Henryk Cipora. Artysta z Krzywego", Dydnia-Rzeszów 2015, s. 104

0
0
0
s2sdefault