Głównej zawartości

W dniu 6 maja 2016 roku byliśmy organizatorami całodniowej wycieczki do Rzeszowa. Razem z nami wybrali się również  uczniowie  ze szkoły w Temeszowie, Obarzymie i starsi koledzy ze szkoły w Końskiem. Pierwszym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie siedziby Telewizji Rzeszów, mieszczącej się przy ul. Kopisto 6.

TVP Rzeszów to oddział regionalnej telewizji publicznej, nadającej swój program na terenie województwa podkarpackiego. Telewizja Rzeszów nadaje dziennie kilka godzin własnego programu, w którym dominuje tematyka informacyjno-publicystyczna podejmująca zagadnienia z regionu. Program wycieczki obejmował wizytę w pomieszczeniach archiwum, reżyserce i w studiu telewizyjnym. W archiwum uczniowie mieli okazję zobaczyć profesjonalne taśmy nagraniowe oraz sposób ich przechowywania. Największym zainteresowaniem cieszyło się studio, gdzie uczestnicy wycieczki mogli „na żywo” obejrzeć miejsce emisji programów i skonfrontować swoje wyobrażenia o tym miejscu z rzeczywistością. Uczniowie wcielali się w role spikera, dziennikarza, operatora kamery lub prezentera pogody. Wizyta w rzeszowskim ośrodku telewizji okazała się dla wszystkich uczestników wycieczki ciekawą lekcją i świetną zabawą.
Po wizycie w telewizji nadeszła pora na szaleństwa i zabawę w Sali Zabaw „FANTAZJA”.
Dzieci mogły korzystać z ciekawych konstrukcji zabawowych, wielopoziomowych labiryntów, basenów z piłeczkami, dmuchanych zjeżdżalni, plastikowych domków, samochodzików, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na zakończenie wszyscy otrzymali bańki mydlane.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie największej w Polsce edukacyjnej Wystawy Budowli z klocków Lego. Wśród eksponatów uczniowie mogli zobaczyć największy na świecie samolot z miliona klocków Lego. To Air Force One, czyli Boeing 747 należący do prezydenta USA. Samolot wykonany jest w skali 1:7, ma prawie 11 m długości, niemal 10 m rozpiętości skrzydeł i blisko 3 m wysokości. Kolejnym eksponatem z klocków Lego była figura Roberta Lewandowskiego, reprezentanta Polski w piłce nożnej i gwiazdora Bayernu Monachium. Figura Lewandowskiego została wykonana z 70 tysięcy klocków (skala 1:1 ). Inną postacią z klocków Lego, jaką zobaczyliśmy podczas wystawy to figura Roberta Wadlow’a, najwyższego w historii człowieka – 272 cm wzrostu. Do zbudowania tak wysokiej postaci w skali 1:1 nie wykorzystano żadnego wewnętrznego stelaża. Model składa się wyłącznie z klocków – zużyto ponad 100 tys. elementów. Podziwialiśmy również w całości wykonaną z klocków Interaktywną Mapę Europy, która pokazuje granice państw, ich stolice, flagi, a także księstwa europejskie. Dzięki niej mogliśmy poszerzyć wiedzę dotyczącą najważniejszych organizacji europejskich. Niezapomniane wrażenia wywarły na nas makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków Lego i ogromny niszczyciel gwiezdny Venator.
Wyjątkowym dodatkiem były także makiety autorskie, m.in. Baza Księżycowa, Wioska i Zamek Średniowieczny oraz hit wystawy – makieta przedstawiająca dworek w Soplicowie.
Ogromną atrakcją cieszyły się eksponaty o tematyce militarno-historycznej: bitwa na Łuku Kurskim, lądowanie w Normandii czy kilkadziesiąt miniatur czołgów i pojazdów wojskowych. Wśród eksponatów pojawiła się seria zaprogramowanych robotów. Mogliśmy m.in. zagrać z robotem w kółko i krzyżyk, obserwować maszynę kroczącą AT-ST z filmu „Gwiezdne Wojny”. Na zakończenie mogliśmy pobawić się w  strefie  zabaw klockami – Fun Park, gdzie przy stolikach budowaliśmy z klocków, bawiliśmy  się w strefie Duplo, wznosiliśmy różne konstrukcje z dużych klocków. Budowaliśmy różnego rodzaju pojazdy, które testowaliśmy na specjalnie przygotowanych torach zjazdowych. Bawiliśmy  się też przy ścianie „do pisania klockami”. Zarówno wystawa jak i cała wycieczka bardzo się wszystkim podobały i na długo pozostaną nam w pamięci. Zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Joanna Hocyk

 

0
0
0
s2sdefault