Głównej zawartości

W dniu 3 maja w Krzywem zorganizowane zostały gminne obchody Dnia Strażaka, w trakcie których nastąpiło oficjalne przekazanie nowego samochodu dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostce OSP w Krzywem oficjalnie oddano do użytku nowy lekki  samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x2 marki Opel  Movano. Uroczystej, koncelebrowanej przez: ks. prof. Stanisława Nabywańca, ks. Artura Dyrdę, ks. Mariana Drozda z USA mszy św. przewodniczył ks. Jan Dąbal - proboszcz parafii w Dydni. Po niej uroczysty pochód przemaszerował na plac przy budynku Domu Ludowego w Krzywem. Tam stał już nowy wóz, który poświęcił ks. Artur Dyrda - Kapelan dydyńskich strażaków ochotników. 

Uroczystość stała się też okazją do przekazania okolicznościowych gratulacji i prezentów. Głos zabrali m.in.: dh Edward Rozenbajgier - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, st. kpt. Jan Smoleń z KP PSP w Brzozowie w imieniu st. bryg. Jana Szmyda - Komendanta Powiatowego PSP w Brzozowie, ks. prof. Stanisław Nabywaniec, ks. Artur Dyrda i Bogusława Krzywonos - Animatorka społeczna z Krzywego. W imieniu Zygmunta Błaża - Starosty Brzozowskiego i Janusza Draguły - Wicestarosty Brzozowskiego, głos zabrał Jacek Adamski - Radny powiatowy i Członek Zarządu Powiatu, który odczytał okolicznościowy list gratulacyjny oraz wręczył prezent – 2 węże i prądownicę. – Dziękujemy wszystkim druhom strażakom z OSP w Krzywem za pomoc niesioną potrzebującym  podczas pożarów, wypadków czy klęsk żywiołowych. Jednocześnie gratulujemy dotychczasowej ofiarnej postawy i profesjonalnego działania. Wszyscy jesteśmy świadomi jak bardzo trudna i odpowiedzialna jest wasza praca ratująca i wspierająca ludzi w trudnych dla nich sytuacjach życiowych. Tym bardziej wyrażamy uznanie za zaangażowanie w wypełnianiu strażackich powinności. Wasza postawa utwierdza w przekonaniu, że wykonujecie swoje obowiązki z pasją i oddaniem dbając o nasze bezpieczeństwo nie tylko przy gaszeniu pożarów, ale również ratując dobytek w czasie powodzi, usuwaniu skutków wichur, nawałnic, czy sprawdzając się w ratownictwie drogowym. Dowiedliście wielokrotnie że jesteście ludźmi kompetentnymi, solidnie przygotowanymi, dzięki którym mieszkańcy Krzywego, gminy Dydnia i powiatu brzozowskiego mogą czuć się bezpieczni. Taka postawa gwarantuje zaufanie i wdzięczność wśród mieszkańców całego regionu. Gratulujemy ponadto nowego samochodu pożarniczego, który będzie zapewne pomocny w wypełnianiu ratowniczych obowiązków. Życzymy żeby wasza działalność w kolejnych latach była równie owocna i żeby św. Florian czuwał przy każdej akcji nad waszym bezpieczeństwem – życzyli Starostowie Brzozowscy.
Na uroczystości odczytano także postanowienie zarządu OSP Krzywe. Organ ten podjął decyzję by uhonorować tytułem Honorowego Członka Jednostki OSP w Krzywem dh Jerzego F. Adamskiego - Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP w Dydni i dh Stanisława Pytlowanego -Wiceprezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP w Dydni. – Ogromnie dziękuję za to wyróżnienie. Myślę, że każde święto strażackie dowodzi tego, że trzeba strażaków doposażać i o ten sprzęt dbać. Tak też i było w przypadku tego samochodu. Dziękuję wszystkim radnym z panem Piotrem Szulem na czele, za wyasygnowanie tych środków. Podziękowania kieruję też do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na czele z panem Adamem Pęziołem za dofinansowanie zakupu. Dziękuję strażakom za ich pracę, życząc przy okazji radości z tego co robicie oraz żeby ta wasza pasja społeczna – działalność strażacka - przynosiła wam obfite dary Boże – życzył Jerzy F. Adamski.
Wartość nowego samochodu przekroczyła 241 tysięcy złotych, z czego 70 tysięcy stanowiło dofinansowanie z WFOŚiGW. – Ogromnie się cieszymy z nowego samochodu. To samochód lekki, znakomity do pierwszego natarcia. Jest doskonały na nasz teren. To już jest nasz czwarty samochód, ale pierwszy zupełnie nowy. Zaczynaliśmy od żuka, ostatnio mieliśmy Fiata Ducato, a teraz mamy Opla Movano. Chciałbym tu podziękować władzom gminy, szczególnie panu wójtowi, za to, że mamy ten samochód, za opiekę nad nami i okazywane nam cały czas wsparcie – mówił Marek Bocoń - Prezes OSP w Krzywem.
Pojazd przystosowany jest do przewozu 6 osób. W kabinie posiada zainstalowany radiotelefon samochodowy oraz radiotelefon nasobny. Wyposażono go w m.in. agregat wysokociśnieniowy o wydajności 70l/min, linię szybkiego natarcia o dł. 62 mb, zbiornik wody o pojemności 940 l, wyciągarka elektryczna o uciągu 5443kg, maszt oświetleniowy pneumatyczny, agregat prądotwórczy o mocy 3 kvA oraz spalinową pilarkę do drewna Stihl.

Elżbieta Boroń