Hauptinhalt

wirus

Dzieci i młodzież do 18. roku życia obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez opieki dorosłej osoby. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
W mocy nadal pozostają inne ograniczenia w przemieszczaniu się, które dotyczą wszystkich. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu, z wyjątkiem:    dojazdu do pracy,     wolontariatu na rzecz walki z Covid-19,  załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Chodzi tu o niezbędne zakupy spożywcze, wykupienie lekarstw, wizytę u lekarza, opiekę nad bliskimi, wyprowadzanie zwierząt.

Od 1 kwietnia do odwołania obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, czyli parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych i zoologicznych czy ogródkach jordanowskich. Również korzystanie z rowerów miejskich zostanie ograniczone.
Na ulicach należy zachować co najmniej 2-metrową odległość od innych ludzi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. r. ż.), a także osoby z niepełnosprawnościami lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Do każdego sklepu może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby trzy. Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa. Jeśli w placówce jest pięć okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe będą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia, które nie zdążą wybrać się na zakupy wcześniej.
Obowiązkową kwarantanną domową zostaną objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Poza tym wszyscy pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Za złamanie zasad będą stosowane nowe kary – od 5 tys. do 30 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności.
Przypominamy, że w związku z zagrożeniem koronawirusem urząd gminy w Dydni nie prowadzi bezpośredniej obsługi klientów, sprawy załatwiane są  telefonicznie, mailowo, jedynie w sytuacjach wyjątkowych istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu z urzędem po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Mieszkańcom gminy Dydnia wsparcia udzielają pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej:
tel. nr 13 43 08 136 – nr ogólny GOPS
tel. nr 13 43 08 142 – pracownicy socjalni, infolinia dla mieszkańców potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną
tel. nr 13 43 08 127 – świadczenia rodzinne

0
0
0
s2sdefault