Hauptinhalt

Już po raz siedemnasty społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce obchodziła Dzień Patrona.
16 października br. obchody rozpoczęły się od uroczystego przemarszu do kościoła, gdzie została odprawiona Msza Święta. Po powrocie do Szkoły przedstawiciele władz lokalnych i Rady Pedagogicznej złożyli kwiaty u stóp pomnika Jana Pawła II.
„Nadzieja w nas,
 czasem ma swój mały ląd,
 Nadzieja w nas, w tej nadziei
 jest nasz dom,
 Chociaż w życiu trudne chwile,
 chociaż ciężko jest,
 Próbujemy znaleźć prawdę,
 w prawdzie życia sens”.

Tymi słowami przywitała Pani Dyrektor – Zuzanna Dmitrzak wszystkich zgromadzonych na obchodach Dnia Patrona. W swoim wystąpieniu wspomniała o tym, że 8 października obchodziliśmy XVII Dzień Papieski w Ojczyźnie, natomiast delegacja naszej Szkoły z pocztem sztandarowym, uczestniczyła w tym dniu w Pielgrzymce Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.
Przed Dniem Patrona, nasza Szkoła od kilku lat organizuje Gminny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II. Tegoroczny, 11 już konkurs, odbył się pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Nad jego przebiegiem czuwała Pani Jolanta Dąbrowiecka i ks. Proboszcz Bogusław Zajdel. W konkursie wzięło udział 17 uczestników ze szkół podstawowych kl. IV – VII naszej Gminy: z Dydni, Grabówki, Jabłonki, Końskiego, Niebocka. Wszyscy uczestnicy wykazali się sporą wiedzą. A oto zwycięzcy tegorocznego konkursu:
III miejsce – Izabela Adamska ze SP w Grabówce
II miejsce  - Anna Szajnowska ze SP w Jabłonce
I miejsce, po raz 4 z rzędu – Dawid Kolencio ze SP w Końskiem.
Tradycją naszej Szkoły stało się, że w tym niezwykłym dniu wręczamy honorowe medale - „Przyjaciel Szkoły” osobom, które obdarowują szkołę swoim czasem, siłą, energią, dobrym gestem, wspierają naszą działalność. Fundatorem medali jest Rada Rodziców. W tym roku pamiątkowe medale zostały wręczone już 13 raz. Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna postanowiły wyróżnić tym honorowym odznaczeniem:
Ks. Janusza Zajdla, który pomagał w tworzeniu naszego Szkolnego Koła Caritas oraz rodziców, na których zawsze można liczyć: Annę Milczanowską i Agatę Sokołowską. Patron naszej Szkoły - Jan Paweł II w swojej homilii w Sopocie w 1999 r. mówił:
"Człowieka trzeba mierzyć miarą serca. (…) Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą i błogosławieństwem ziemię zdobywają".- takimi ludźmi są przyjaciele naszej szkoły.
W dalszej części obchodów Dnia Patrona Szkoły, odbył się występ młodzieży przygotowany pod kierunkiem Pani Zofii Pajęckiej i Joanny Kulon.
Przepiękne teksty, świetna gra aktorska, oprawa muzyczna i śpiew, doskonale zinterpretowały tegoroczne hasło obchodów - „Idźmy naprzód z nadzieją”, a wszystkim obecnym na tej uroczystości, występ uczniów dostarczył wielu pozytywnych przeżyć i wzruszeń.
Swoimi refleksjami podzieliła się z nami również Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół – Jolanta Bieda, przypominając nam, że Wielki Patron Jan Paweł II – to wielki dar i ogromne zobowiązanie; wzór, którego wszyscy: młodzież i dorośli powinni naśladować.
Na zakończenie Pani Dyrektor Szkoły powiedziała: „Świat może być niekiedy groźnym żywiołem - to prawda - ale człowiek żyjący wiarą i nadzieją ma w sobie siłę Ducha, aby stawić czoło zagrożeniom tego świata”. I tej siły życzę nam wszystkim ufając, że:
"Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia".

Ewa Cioban