Hauptinhalt

19 października 2017 w Brzozowie obchodzono uroczystości poświęcone pamięci patrona Powiatu Brzozowskiego bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jest to nawiązanie do wydarzenia z 19 października 1984 roku kiedy ksiądz Jerzy został brutalnie zamordowany.

Od 2010 roku, czyli od momentu, gdy bł. ks. Jerzy Popiełuszko został obwołany patronem powiatu brzozowskiego przyznawane są wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego”. Jak podaje regulamin nadania tytułu: „przyznaje się go osobom fizycznym, osobom prawnym, organizacjom pozarządowym oraz innym instytucjom jako zaszczytne wyróżnienie za zasługi dla rozwoju Powiatu Brzozowskiego, szczególnie w dziedzinie naukowej, społecznej, kulturalnej i sportowej”. Otrzymanie wyróżnienia wiąże się z wręczeniem laureatowi statuetki Patrona Powiatu Brzozowskiego bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęła msza święta w brzozowskiej kolegiacie oraz złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie podczas uroczystej gali w restauracji ALTA ogłoszono laureatów uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego”.
Nominowanymi do tego wyróżnienia byli:
- Roman Janowicz – strażak, społecznik, sołtys wsi Dydnia komendant gminny straży pożarnej w Gminie Dydnia, prezes OSP RP w Gminie Dydnia;
- ksiądz prałat Józef Kasperkiewicz, proboszcz parafii w Izdebkach;
Jerzy Krzanowski - współwłaściciel krośnieńskiej firmy Nowy Styl w Krośnie;
- Anna Przystasz z Fundacja Promocji Zdrowia im. dr n. med. Stanisława Langa na rzecz Szpitala Specjalistycznego Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie;
- Edward Rozenbajgier - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Brzozowie;
- Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Brzozowie;
Decyzją kapituły statuetki i tytuły „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego” oraz nagrody w wysokości po 2.500 zł otrzymali: Edward Rozenbajgier, ksiądz prałat Józef Kasperkiewicz i Jerzy Krzanowski. Ksiądz Kasperkiewicz, poinformował, że swoją nagrodę przeznacza dla Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach.

fot. Starostwo Powiatowe w Brzozowie