Hauptinhalt

szkolenie

W związku z rozpoczynającym się naborem wniosków w ramach płatności bezpośrednich, w dniu 01.03.2019 roku w sali Urzędu Gminy  w Dydni odbyło się szkolenie dla rolników z naszej  gminy. Organizatorami szkolenia byli:  Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Brzozowie, BP ARiMR w Brzozowie oraz PT KRUS w Brzozowie. Celem szkolenia było przybliżenie uczestnikom warunków przyznawania płatności  oraz zasad wypełniania i składania  wniosków o dopłaty obszarowe.
Wójt Gminy Dydnia – Pani Alicja Pocałuń przywitała zebranych rolników, następnie  Pan Tomasz Szarek – Naczelnik Działu Płatności Bezpośrednich ARiMR  oraz Wioletta Wolanin-Nastał  z PZDR w Brzozowie przedstawili   ogólne zasady i kryteria przyznawania dopłat obszarowych oraz zmiany w przepisach  w 2019 roku.

W tym roku, podobnie jak w 2018 rolnicy obowiązkowo będą składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 przez internet - za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 roku możliwość złożenia oświadczenia. Oświadczenia przyjmują Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od dnia  15 lutego do  dnia 14 marca 2019 roku. Pamiętać należy, że Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o:
• jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
• płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
• wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
• premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).
Dodatkowo rolnik składający oświadczenie powinien potwierdzić brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2018 roku oraz fakt ubiegania się w 2019 roku o te same płatności, co w roku 2018 roku.
W związku ze zmianą obszarów ONW  (Niewistka -  zakwalifikowana do ONW i Niebocko - utracony status ONW) oraz z  przeprowadzoną modernizacją gruntów w miejscowości Dydnia, oświadczenia o braku zmian w tym roku nie mogą złożyć rolnicy z wyżej wymienionych miejscowości. Będą oni zmuszeni złożyć wniosek za pomocą aplikacji eWniosekPlus, w terminie od 15 maca do 15 maja.
W spotkaniu z rolnikami udział wzięła  także Pani Agnieszka Seńko z Placówki Terenowej KRUS w Brzozowie, która przedstawiła podstawowe problemy związane
z ubezpieczeniem społecznym rolników oraz omówiła rodzaje ubezpieczeń z mocy ustawy i na wniosek, a także przysługujące świadczenia. Szczególną uwagę zwróciła na zagadnienia związane z wypadkami przy pracach rolniczych, głównie na  zagrożenia związane z upadkami, pochwyceniami przez części ruchome maszyn i urządzeń, bezpieczną obróbkę i pozyskiwanie drewna oraz bezpieczną obsługą zwierząt. Uczestnikom szkolenia zaprezentowano  odzież i środki ochrony osobistej, tj.: kombinezon ochronny, rękawice nitrylowe, maseczkę przeciwpyłową i okulary ochronne. Na zakończenie rozdano broszury tematyczne, ulotki oraz kalendarze na 2019 rok.