Hauptinhalt

Święto Truskawki

W niedzielę, 16 czerwca 2019 roku odbyło się I Święto Truskawki w Niebocku. Impreza ta powstała w wyniku inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Niebocku oraz sołtysa wsi Macieja Dżonia. W zorganizowaniu imprezy pomogła im współpraca ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Edukacji i Środowiska Lokalnego Wsi Niebocko, Urzędem Gminy, Starostwem Powiatowym, lokalnymi plantatorami truskawek, Zespołem Szkół w Niebocku, Gminnym Ośrodkiem Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni, Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołami Gospodyń Wiejskich innych miejscowości, mieszkańcami wsi i gminy oraz sponsorami.

Truskawka jest produktem charakterystycznym Niebocka. We wsi uprawia się ją od dekad. Dlatego pomysł zorganizowania Święta Truskawki okazał się tak wielkim sukcesem. Na imprezę przybyły tłumy gości, zarówno z Niebocka jak i innych miejscowości. Pośród przybyłych znaleźli się m.in.: Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń, Sekretarz Gminy Edyta Kuczma, Poseł Piotr Uruski, Dyrektor ZS w Niebocku Bożena Chorążak.
Impreza rozpoczęła się występem młodzieżowego zespołu ludowego Młoda Przepióreczka, po nim swoje występy na scenie prezentowali kolejno: Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niebocku, dziewczęcy zespół wokalny Mansarda, Zespół Pieśni i Tańca „Kalina”, grupa taneczna „Stokrotki”. Najmłodsi uczestnicy imprezy wzięli udział w konkursie na najlepsze „truskawkowe przebranie”. Oprócz tego Panie z Koła Gospodyń przygotowały dla dzieci warsztaty kulinarne.
Podczas Święta Truskawki można było skosztować produktów lokalnych plantatorów truskawek, a także wspaniałych ciast, słodkości, pieczywa, przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Wójt Gminy Alicja Pocałuń rozkroiła wielki tort, również przygotowany przez Koło Gospodyń, na który zostali zaproszeni wszyscy goście obecni na imprezie.
I Święto Truskawki w Niebocku pozostawiło po sobie wiele niezapomnianych wrażeń, pozytywnych emocji i wspomnień.