Hauptinhalt

Piotr

Pan Piotr Nowak urodził się w 1894 roku w Dydni. Będąc zaledwie dwudziestolatkiem brał udział w I Wojnie Światowej. Do udziału w wojnie polsko-bolszewickiej zgłosił się na ochotnika. Walczył w szeregach I batalionu 240 pułku piechoty Armii Ochotniczej pod dowództwem ppłk Aleksandra Domaszewicza. Brał udział w walkach na przedpolach Lwowa, między innymi pod Zadwórzem, Laszkami, Streptowem, Zuchorzycami.

Walki te należały do niezwykle krwawych i okrutnych. Bitwa pod Zadwórzem zwana potocznie „polskimi Termopilami” zakończyła się niemal całkowitą pacyfikacją polskich oddziałów, a zwłoki polskich żołnierzy zostały zbezczeszczone do tego stopnia, że z ponad trzystu poległych w bitwie Polaków udało się zidentyfikować ciała jedynie siedmiu z nich. Bitwa ta miała miejsce 17 sierpnia 1920, a ocaleli jedynie nieliczni. Ta heroiczna walka opóźniła marsz wojsk bolszewickich na Lwów i pozwoliła Polskiej Armii na lepsze przygotowanie się do obrony miasta.
Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej Pan Piotr Nowak Powrócił do domu. W 1921 roku został zwolniony ze służby wojskowej. Spoczywa obecnie na cmentarzu w Dydni.