Hauptinhalt

Obchody

15 sierpnia 2020 r. w Dydni odbyła się gminna uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej potocznie „Cudem nad Wisłą”.

Bitwa Warszawska była przełomową bitwą wojny polsko-bolszewickiej, zagwarantowała ona Polsce zachowanie niepodległości. Podczas uroczystości wspomniano bohaterstwo i heroizm mieszkańców Gminy Dydnia, którzy brali w tej wojnie udział. Wójt gminy Alicja Pocałuń przypomniała postać Pana Piotra Nowaka z Dydni, który wówczas na ochotnika wyruszył na front. Wójt w swoim przemówieniu zaznaczyła, że wolną ojczyznę zawdzięczamy ludziom takim jak Pan Nowak, dla których w chwili zagrożenia poczucie obowiązku wobec ojczyzny było wartością nadrzędną, ważniejszą nawet od własnego zdrowia i życia.
W uroczystości uczestniczyli starosta brzozowski Zdzisław Szmyd, radni Rady Gminy Dydnia na czele z przewodniczącym Piotrem Szulem, sekretarz gminy Edyta Kuczma, dyrektor GOKBPiW Rafał Czopor, przedstawiciele OSP Gminy Dydnia z pocztami sztandarowymi, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Dydni, harcerze z hufca w Brzozowie, Orkiestra Dęta na czele z kapelmistrzem Zygmuntem Podulką, dyrektorzy szkół, sołtysi, przedstawicielki KGW, a także rodzina Pana Piotra Nowaka. Uroczystość poprowadził komendant gminny OSP Roman Janowicz.