Hauptinhalt

powódź

W czerwcu tego roku Gminę Dydnia, podobnie jak i całe województwo podkarpackie nawiedziły dotkliwe ulewy i powodzie, które spowodowały zniszczenia w infrastrukturze drogowej, komunalnej, w uprawach rolnych, a także budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

W związku z ograniczonymi możliwościami własnego budżetu Gmina Dydnia zwróciła się do Wojewody Podkarpackiego o wsparcie finansowe pozwalające na odbudowę zniszczonych elementów infrastruktury, przede wszystkim dróg i mostów. Ponieważ skala zniszczeń w województwie podkarpackim przekracza również możliwości finansowe budżetu województwa, Wojewoda poprzez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwrócił się o pomoc do Komisji Europejskiej. Złożony wniosek obecnie jest na etapie weryfikacji przez Komisję Europejską. Zgodnie z informacją otrzymaną od wojewody pomoc ze środków unijnych spłynie do podkarpackich samorządów prawdopodobnie w drugiej połowie 2021 roku. Rząd wyasygnował również pewną pulę środków na pomoc samorządom w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. O przyznanie środków z tego funduszu samorządy mogły ubiegać się do końca września 2020 roku.
W związku z tym, że Gmina Dydnia jak dotąd nie otrzymała wsparcia zewnętrznego na naprawę zniszczeń powstałych wskutek powodzi, a perspektywa ich pozyskania jest jak na razie jeszcze odległa, najważniejszych napraw musiała dokonać w ramach środków pochodzących z własnego budżetu. Gmina skupiła się przede wszystkim na udrożnieniu przejazdów i naprawie kluczowych traktów dojazdowych. W związku z tym, że środki zewnętrzne nie mogą zostać przeznaczone na refundację napraw dokonanych przed ich otrzymaniem, jeśli chodzi o mniej pilne naprawy musimy cierpliwie poczekać na rozstrzygnięcie procedowanych obecnie wniosków o dofinansowanie z instytucji zewnętrznych. Kwestia dobrych, przejezdnych i bezpiecznych dróg jest dla samorządu bardzo istotna, dlatego najpilniejszych napraw dokonujemy w miarę możliwości z własnych środków, a jednocześnie nieustannie podejmujemy starania o środki zewnętrzne.