Hauptinhalt

W dniach 27-28 czerwca 2015 r. odbył się XI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ,,Dzieci Gór i Dolin - Niebocko 2015.”

Występ inauguracyjny festiwalu w wykonaniu  zespołów z Ukrainy „Wiesjelka” i Macedonii „Grigor Prlicev” odbył się 26 czerwca (piątek) na placu przed Urzędem Gminy w Dydni.
Natomiast w sobotę tj. 27 czerwca odbył się przemarsz  wszystkich zespołów na stadion sportowy w Niebocku gdzie uroczystego otwarcia imprezy dokonał Jerzy F. Adamski- Wójt Gminy Dydnia, po czym każdy z zespołów zaprezentował się publiczności w jednym przez siebie wybranym tańcu.
Finał imprezy odbył się w niedzielę 28 czerwca przy pięknej słonecznej pogodzie. Trybuny stadionu w Niebocku były wypełnione po brzegi. Miłośnicy tańca przybyli z Niebocka i z ościennych miejscowości przez kilka godzin mieli okazję obejrzeć popisy zespołów prezentujących światowy poziom artystyczny oraz możliwość poznania bogactwa a zarazem różnorodności europejskiego folkloru.
Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się zespoły pieśni i tańca: ,,Szatmar”- Węgry, ,,Grigor Prlicev”- Macedonia, ,,Dzk Kablovi”-Serbia, ,,Wiesjelka”-Ukraina, ,,Raslaviczanik”- Słowacja, ,,Pawłosiów”-Polska oraz gospodarze ,,Kalina” Niebocko - wystąpiło około 250 tancerzy.
Po zakończonych występach wszystkie zespoły otrzymały cenne nagrody rzeczowe, które wręczyli: Poseł RP- Bogdan Rzońca, wicestarosta Brzozowski- Janusz Draguła, wójt Gminy Dydnia –Jerzy F.  Adamski, dyr. GOKBPiW-u w Dydni- Jacek Adamski.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.