Hauptinhalt

Poświęcenie nowego samochodu OSP Niebocko

04 października 2015 r. odbyło się poświęcenie i przekazanie dla OSP Niebocko nowego lekkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 10.30, koncelebrowaną przez Ks. Wicedziekana Edwarda Stępnia, Ks. Prałata Adama Drewniaka i Ks. Zenona  Ścirko. Następnie na placu obok kościoła odbyło się poświęcenie samochodu  i uroczyste przekazanie samochodu strażakom z Niebocka.
W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście na czele z Senator Alicją Zając, Posłem Bogdanem Rzońcą, Prezesem ZOP ZOSP RP w Brzozowie dh Edwardem Rozenbajgierem, st. kpt Bogdanem Biedką z KP PSP w Brzozowie, Członkiem Zarządu Rady Powiatu Jackiem Adamskim, Przewodniczącym Rady Gminy Dydnia Piotrem Szulem, Wójtem Gminy Dydnia Jerzym F. Adamskim,  a także radni, sołtysi, prezesi, naczelnicy z OSP Grabówki,  Jabłonki,   Krzywego, Temeszowa, Krzemiennej, Obarzyma, kierownicy referatów Urzędu Gminy w Dydni, dyrektorzy szkół i oczywiście nie mogło zabraknąć druhów z OSP Niebocko zarówno czynnych  jak i seniorów.
Powitania gości dokonał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dydni dh Jerzy F. Adamski. Po powitaniu zaproszonych gości i druhów strażaków Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul przedstawił dane techniczne nowego samochodu oraz źródła sfinansowania jego zakupu.
Samochód pożarniczy typu lekkiego, ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x2 Renault Trafic dla potrzeb i na wyposażenie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Niebocku.
Przy zakupie samochodu stosowano zapisy Prawa Zamówień Publicznych /przetarg nieograniczony - nr ogłoszenia w BZP:212240-2015, data zamieszczenia: 18.08.2015r/.
Zapłacono ogółem /brutto/: 122 800,00 zł. słownie: sto dwadzieścia dwa tysiące osiemset  złotych, z tego:
- sfinansowano ze środków WFOŚiGW w Rzeszowie w wysokości 30 000,00 zł. słownie: trzydzieści tysięcy złotych – stosownie do umowy nr 307/2015/UR/KD
- wkład własny z budżetu Gminy Dydnia w wysokości 92 800,00 zł. słownie: dziewięćdziesiąt dwa tysiące osiemset złotych
Dane techniczne samochodu
Lekki samochód  ratowniczo-gaśniczy marki Renault Trafic:
- z napędem 4x2;
- z silnikiem wysokoprężnym;
- z turbodoładowaniem;
- pojemność  1598 cm3;
- moc silnika 115 KM;
- ABS, ESP;
- hak kulowy do przyczep o masie  całkowitej  nie  przekraczającej 3500 kg;
- wyciągarka samochodowa – uciąg  min. 3500 kg.
Kabina:
- furgon towarowo-osobowy w  kolorze czerwonym, zderzaki i nadkola w kolorze białym;
- przedział dla załogi trzydrzwiowy 6 miejsc /układ 1+2+3/;
- radio samochodowe z odtwarzaczem CD;
- reflektor ręczny /szperacz/;
- radiotelefon samochodowy GM 360;
- radiotelefon Motorola GP 360;
- latarka kątowa;
- na samochodzie belka świetlna z napisem „STRAŻ”.
Zabudowa pożarnicza:
- uchwyty mocujące pompę szlamowa;
- regały, półki boczne w przedziale sprzętowym z materiałów nierdzewnych;
- platforma  dachowa do przewozu węży ssawnych;
- drabinka składana w tylnej części pojazdu umożliwiająca wchodzenie na podest dachowy;
- maszt oświetleniowy teleskopowy pneumatyczny z najaśnicami o łącznej mocy 2000 W.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swych wystąpieniach wysoko ocenili dotychczasową działalność OSP Niebocko. Życzyli dalszych sukcesów  w niełatwej, społecznej służbie oraz zrealizowania ambitnych planów na przyszłość.
List gratulacyjny do ochotników z Niebocka  skierował  Powiatowy Komendant  PSP  w Brzozowie st. bryg. Jan Szmyd.

Stanisław Pytlowany

fot. G. Cipora