Hauptinhalt

„Radości życia rodzinnego są najpiękniejsze na świecie, a radość, jakiej rodzice doświadczają na widok swych dzieci, jest najświętsza”
Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce.

11 października obchodziliśmy XV Dzień Papieski w Ojczyźnie, któremu przyświecały słowa: „Jan Paweł II- Patron Rodziny”. Delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym uczestniczyła w tym dniu w Pielgrzymce Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.
Posługa Jana Pawła II była skoncentrowana w szczególności na rodzinie. Sam Papież niejednokrotnie podkreślał, że już jako dziecko wyniósł z domu rodzinnego przywiązanie i pamięć o modlitwie oraz zaufanie Bogu. Nawoływał: „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Nie bał się mówić o rodzinie, dostrzegał problemy, z jakimi rodzina musi się zmierzyć we współczesnym świecie. Z pewnością dlatego była Mu ona tak bliska.
16 października obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona. Jak co roku swoją obecnością zaszczycił nas pan wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski.
Nasze świętowanie rozpoczęliśmy już 7 października, podczas IX Gminnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II, którego byliśmy organizatorami. Tegoroczny konkurs odbył się pod takim samym hasłem, jak obecny Dzień Papieski w naszej Ojczyźnie. W konkursie wzięło udział 13 uczestników ze szkół podstawowych naszej gminy z klas IV- VI. Uczestnicy wykazali się sporą wiedzą na temat nauczania Jana Pawła II o rodzinie. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
I Dawid Kolencio z Końskiego
II Aleksandra Grudz z Jabłonki
III Konrad Bizoń z Grabówki
Nad jego organizacją czuwała Joanna Kulon i ks. Proboszcz Bogusław Zajdel. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.
W tradycję naszej szkoły wpisuje się wręczenie medali „Przyjaciel Szkoły”. W tym roku po raz X wręczyliśmy je osobom, które poświęcają swój czas, siłę, wspierają nasze działania:
Zofii Kozłowskiej- Przewodniczącej Akcji Katolickiej, która szczególnie wspiera organizację Święta Rodziny, oraz rodzicom, na których pomoc możemy zawsze liczyć:
Robertowi Kulon, Marii Rozmus, Joannie Myćka.
Istotnym punktem naszego spotkania był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Joannę Kulon i Zofię Pajęcką dotyczący rodziny. Jan Paweł II uczył „misji w posłudze wychowawczej”, podkreślał obowiązek rodziców do wychowania swoich dzieci jako najistotniejszego zadania rodzicielskiego.
Nasi uczniowie w swoim wystąpieniu akcentowali, jak ważna jest jedność członków rodziny, wspólnie spędzany czas, wzajemna pomoc. Rodzina jako „wspólnota osób” ma być „szkołą człowieczeństwa”, oparciem dla młodych, wkraczających w dorosłe życie jak również tych, którzy dopiero obserwują, w jaki sposób żyć.  To w rodzinie uczymy się prawdy i dobra, uczymy się kochać, szanować innych, starając się przy tym zrozumieć nasze człowieczeństwo.
Papież pragnął, by nasze rodziny były Bogiem silne, a przez to my silni naszymi rodzinami. Ojciec Święty podkreślał, że rodzina to dobro wspólne ludzkości, w szczególności pochylał się nad rodzinami przeżywającymi trudności: chorobę, ubóstwo, bezrobocie. Miał w sercu również tych członków rodziny uwikłanych w nałogi. Równie bliskie były Mu dzieci, którym w rodzinach przypisywał szczególne znaczenie: „Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera”.
Naszemu świętowaniu towarzyszyła wyjątkowa dekoracja: zdjęcia Jana Pawła II z rodziną oraz „autostrada do nieba”, która ma swoje źródło w kochającej się i miłującej Boga rodzinie-  każdy z nas bowiem uświęca się w życiu rodzinnym, nie sam.
Nastrój spotkania- podniosły i wzruszający dowiódł, że rodzina dla Jana Pawła II była wspólnotą miłości i życia, miejscem, gdzie nie ma miejsca na nasze „ego”, ale za to jest mnóstwo miejsca na wspólny czas, radość, miłość i Boga. Wartość rodziny niech będzie wciąż głoszona- będąc żywym pomnikiem naszego Patrona Szkoły.

Cyparska Justyna