Hauptinhalt

„Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami,
lecz czyni więcej niż przyrzekł”
Konfucjusz

Od 16 lat Rada Gminy Dydnia nadaje osobom zasłużonym tytuł Honorowego Obywatelstwa Gminy Dydnia. W dniu 13 listopada 2015 r. rzeźbiarz i malarz z Krzywego Henryk Cipora dołączył do Zacnego Grona Honorowych Obywateli Gminy Dydnia. Dotychczas Honorowe Obywatelstwo otrzymali: Papież Święty Jan Paweł II, Arcybiskup Ignacy Tokarczuk, Ks. Jan Mierzwa, poetka Urszula Skrabalak, tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej Senator Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Zając, Sekretarz Gminy Dydnia Alina Maślak oraz Maksymilian Celeda.

Na wniosek Wójta Gminy Dydnia z dnia 30 września 2015 r. Rada Gminy Dydnia zebrana w dniu 13 listopada 2015 r. na XI Sesji działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r., poz. 1515) Uchwałą Nr XI/73/2015 nadała Panu Henrykowi Ciporze tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dydnia.
Uroczyste wręczenie pamiątkowego grawertonu oraz uchwały miało miejsce w dniu 15 listopada 2015 r. w Krzywem na spotkaniu poświęconym promocji książki Waldemara Bałdy „Henryk Cipora. Artysta z Krzywego“. Akt nadania Honorowego Obywatelstwa wręczyli P. Henrykowi: Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski i Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul.
W uzasadnieniu do Uchwały napisano: „Henryk Cipora z Krzywego – jest Człowiekiem Nieprzeciętnym. Jest najwybitniejszym przedstawicielem reprezentującym rzeźbiarstwo ludowe Gminy Dydnia. Urodził się 2 października 1936 r. w Krzywem. Z rodzinną miejscowością związał swoje dorosłe życie. Rzeźbi od prawie pięćdziesięciu lat. Jest m.in. autorem cyklu płaskorzeźb pasyjnych znajdujących się w wielu kościołach Podkarpacia.
Rzeźbiarz z Krzywego jest wykonawcą pięknych krucyfiksów w kościołach w Chałupkach Dębniańskich, Hyżnem, Mchawie, Przysietnicy, Wesołej – Ujazdach, Straszydlu oraz w kaplicy cmentarnej w Golcowej.
Jego dziełem są także figury, lichtarze, ramy ze złoceniami w świątyniach Brzozowa, Przemyśla (kościół reformatów), Jabłonki, Krzywego, Przysietnicy, Dydni, Witryłowa, Wydrnej, a także w kościele w podkrakowskiej Goszczy.
Wielkim sukcesem dla tego jakże skromnego człowieka było wyróżnienie w konkursie ,,Indywidualność Roku 2000”, organizowanym przez miesięcznik ,,Wiadomości Brzozowskie”.
Kapituła tegoż konkursu w uzasadnieniu swojej decyzji odnotowała, że w dorobku artystycznym Henryka Cipory są ,,kunsztownie udekorowane organy w świątyniach w Brzozowie, Starej Wsi, Dydni, Borku Starym i Końskiem. Jest twórcą stacji Drogi Krzyżowej dla obiektów sakralnych w Końskiem, Krzywem, Golcowej – Różance oraz Wesołej – Ujazdach”.
Ten znakomity artysta z Krzywego jest także autorem wielu olejnych obrazów. Jeden z nich przedstawiający zabytkową drewnianą cerkiew w Uluczu delegacja Gminy Dydnia wręczyła w dniu 21 sierpnia 1999 r. wielkiemu papieżowi Janowi Pawłowi II. To historyczne wydarzenie w Castel Gandolfo uwiecznił fotograf papieski Arturo Mari.
Pan Henryk jako artysta - twórca ludowy zajmuje ważne miejsce w edukacji dzieci i młodzieży. Organizowane spotkania z jego twórczością powodują, że młodzi ludzie poznają swoje dziedzictwo kulturowe i mają możliwość zagłębienia się w tajniki ludowego rzemiosła.

0
0
0
s2sdefault