Hauptinhalt

W dniu 13 listopada 2015 r. Rada Gminy Dydnia podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia Św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia oraz ustanowienia dnia 29 września Świętem Patrona Gminy Dydnia, upoważniając Wójta Gminy Dydnia oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dydnia do wystąpienia do Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemyskiej Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika o wszczęcie procedury kościelnej w sprawie ustanowienia św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia. To dopiero pierwszy krok na długiej drodze do uzyskania przez gminę patronatu. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie bowiem należeć do Watykanu, do Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie.

Z wnioskiem o rozpoczęcie procedury ustanowienia Św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia zwrócił się Rady Gminy Dydnia Wójt Gminy Jerzy F. Adamski pismem z dnia 30 września 2015 r., uzasadniając wybór Patrona w następujący sposób: „Św. Michał Archanioł - jeden z archaniołów, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jego Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Satanael zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem „Któż jak Bóg!”. Stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami. Wśród pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Artyści przedstawiają go z wagą do odmierzania dobrych uczynków; innym atrybutem Archanioła Michała jest ognisty miecz. Kojarzony jest z elementem ognia, który symbolizuje spalanie rzeczy tymczasowych i przejściowych.
Święty Michał Archanioł od ponad 400 lat nieprzerwanie towarzyszy i opiekuje się mieszkańcami Gminy Dydnia w neogotyckim kościele i parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Anny. W kościele znajduję się również barokowa rzeźba patrona kościoła św. Michała Archanioła z 1719 r.”

0
0
0
s2sdefault