Hauptinhalt

150 lat istnienia i działalności obchodzą Koła Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. Z tej okazji w niedzielę 23 października w Domu Strażaka w Izdebkach odbyły się powiatowe uroczystości jubileuszowe z udziałem władz związkowych, samorządowych i parlamentarzystów.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Izdebkach.

Główna, oficjalna część uroczystości odbyła się w Domu Strażaka w Izdebkach. Tutaj przypomniano historię Kół Gospodyń Wiejskich, które dziś są niezależną organizacją społeczno-zawodową zrzeszającą kobiety na terenach wiejskich. Szacuje się, że obecnie liczba kół gospodyń wiejskich w Polsce wynosi około 28 tysięcy i skupiają one 400 tysięcy kobiet.
Koła Gospodyń Wiejskich są stałą i ważną częścią funkcjonowania wielu polskich wsi. Przed laty ich działalność skupiała się na pomocy w codziennej pracy, dziś stawiają na własny rozwój i podtrzymywanie tradycji. Są ambasadorkami i chlubą swoich regionów. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym wsi łącząc doświadczenia pokoleń.
Z okazji jubileuszu 150. lecia KGW zostały wręczone Ordery Serca Matkom Wsi, z Gminy Dydnia otrzymały je Panie: Jadwiga Kraczkowska z Krzywego, Maria Żelaznowska z Jabłonki i Ryszarda Żaczek z Niebocka. Przewodniczące wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich otrzymały również pamiątkowe statuetki.
Panie, które działają w Kołach Gospodyń Wiejskich z okazji jubileuszu otrzymały wiele gratulacji i ciepłych słów wsparcia od obecnych na spotkaniu gości, w tym Władysława Serafina prezesa Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, Senator Alicji Zając, Posła Bogdana Rzońcy.
Uroczystości jubileuszowe 150. lecia KGW uświetniła swoim występem Kapela „Warzanie”.

fot. Starostwo Powiatowe w Brzozowie