Hauptinhalt

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”

W piątek, 11 listopada 2016 roku o godzinie 15:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym w Dydni. Koncelebrujący ksiądz Proboszcz Adam Drewniak wygłosił kazanie, w którym podkreślił jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykłe  Święto Niepodległości. Przypomniał o patriotyzmie  minionych pokoleń i nakłonił do refleksji nad postawą współczesnego Polaka –Patrioty.

Po Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz złożył podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości. Następnie zaprosił na uroczystą akademię.
Młodzież Gimnazjum i Szkoły Muzycznej w Dydni przedstawiła montaż  słowno - muzyczny. Pięknie piosenki i wzruszające wiersze przenosiły nas w minione czasy, wymagające poświecenia i krwi dla ratowania Ojczyzny. Roztaczały przed słuchaczami malownicze obrazy naszej Ojczyzny i uświadamiały, że wolność nie jest dana raz na zawsze.
Ważność  tego święta i wygłaszanych treści młodzi artyści podkreślili swoją postawą i strojem.
Następnie Orkiestra Dęta pod batutą Pana Zygmunta Podulki zagrała nastrojowe piosenki, które niegdyś zagrzewały do boju legionistów, a dzisiaj wzruszały słuchających.
Po uroczystości w kościele, barwny korowód z orkiestrą i wspaniałymi sztandarami na czele, przemaszerował pod pomnik „Poległych w Strajku Chłopów". Tam odśpiewano hymn,  złożono wieńce oraz zapalono znicze. Jako pierwsi kwiaty złożyli dydyńscy harcerze, następnie przedstawiciele Policji, Władz Gminy i Parafii oraz przedstawiciele partii PIS.
Na zakończenie głos zabrali Pan Jerzy F. Adamski Wójt Gminy Dydnia  i Dyrektor ZS w Dydni Pani  Iwona Pocałuń, którzy podziękowali za  wspólne świętowanie 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Jolanta Kłodowska