Hauptinhalt

Książka przedstawia ponad trzydziestoletnie dzieje kapeli ludowej ,,Przepióreczka” z Niebocka w gminie Dydnia.
Autorzy książki działalność zespołu ukazali na tle historii Niebocka, miejscowości o niemal sześćsetletniej historii.

W połowie lat osiemdziesiątych powstał w Niebocku pomysł utworzenia kapeli ludowej. Jej twórcą był klarnecista z przysiółka Bośnia – Mieczysław Oleniacz. W początkowym składzie w kapeli występowali także: Tadeusz Pilszak, Szymon Rachwał, Władysław Zubel, Anna Adamska, Zofia Myćka, Wanda Rachwał, Urszula Wojtowicz.
Współinicjatorką powstania zespołu ,,Przepióreczka” była Małgorzata Turopolska z Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni, która funkcję kierownika zespołu pełni do chwili obecnej.
Do ludowych tradycji Niebocka nawiązuje także powstały czternaście lat temu Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Kalina”.
Dopełnieniem tych działań jest organizowany w Niebocku od roku 2005 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny,, Dzieci Gór i Dolin”.

Jerzy F. Adamski

Dogonic Przepióreczkę