Main content

W dniu 15 stycznia 2018 r. o godzinie 17.00 w siedzibie PTTK o. Rzeszów (ul. J. Matejki 2) odbyło się spotkanie autorskie z Jerzym F. Adamskim, autorem wydanej przez Wydawnictwo EDYTORIAL publikacji pt. „Dydnia i okolice. Informator turystyczny”. Była to doskonała okazja do tego, aby posłuchać nie tylko o zabytkach, walorach turystycznych i przyrodniczych ziemi dydyńskiej, ale także poznać niektóre publikacje, których Pan Jerzy Adamski jest autorem oraz redaktorem.
Jerzy F. Adamski ur. 29 maja 1957 r. w Niebocku, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (historia), ukończył studia doktoranckie w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 1980-1998 współtwórca, instruktor ds. muzealnych, kierownik, a od 1993 r. dyrektor Muzeum Regionalnego PTTK w Brzozowie. W roku 1998 został wójtem gminy Dydnia.

Jerzy F. Adamski był redaktorem naukowym około 100  wydanych pozycji książkowych, a także jest autorem 40 publikacji naukowych. Był członkiem Zespołu Niezależnych Historyków działających pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego(1985-90) oraz współredaktorem nielegalnej serii książkowej pn. "Biblioteczka Przemyska" wydawanej pod egidą Biskupa Ordynariusza Przemyskiego Ignacego Tokarczuka. W tym podziemnym wydawnictwie ściśle współpracował m.in. z prof. dr. Janem Drausem – obecnym szefem Kolegium IPN w Warszawie i wicemarszałkiem Sejmu prof. dr. Ryszardem Terleckim. W latach 1991-1999 był członkiem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Podkreślić należy jego działalność na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa w Polsce. Popularyzuje wiedzę o Podkarpaciu i jego dziedzictwie kulturowym. Dzięki pasji Jerzego F. Adamskiego powstały albumy o gminach nadsańskich. Inicjator tworzenia prasy lokalnej o profilu społeczno-kulturalnym:  miesięcznika „Wiadomości Brzozowskie”, kwartalnika "Nasza Gmina Dydnia" i rocznika „Społeczna Opieka Nad Zabytkami” (o zasięgu ogólnopolskim).
Działania Jerzego F. Adamskiego budują samoświadomość liderów społeczeństwa obywatelskiego, rozumianą jako odkrywanie korzeni swojej aktywności i w ten sposób wzmacnianie ich tożsamości.
Redaktor naczelny miesięcznika ogólnopolskiego „Poznaj Swój Kraj” – Andrzej Gordon recenzując książkę „Pogórze Dynowskie” Jerzego F. Adamskiego, pisał o nim: „Należy do ludzi, którzy stali się instytucją. I to w najbardziej szlachetnym znaczeniu. Bez takich osób jak Jerzy F. Adamski współczesny regionalizm w Polsce nie uzyskiwałby ciągle urzekającego blasku. Stał się wzorem dla wielu regionalistów z różnych stron Polski. Charakteryzuje go głęboka miłość do swojego regionu. To uczucie zaowocowało, co pragnę podkreślić, mądrymi książkami…”

Fot. Bartosz Kuźniar

przewodnik

Jerzy F. Adamski, DYDNIA I OKOLICE Informator turystyczny, Rzeszów 2017, s. 272, opracowanie redakcyjne: Beata Czerkies, Małgorzata Kuźniar, korekta wydawnicza: Małgorzata Kuźniar, korekta: Zofia Morajko, zdjęcia: archiwum Gminy Dydnia, Tomasz Adamski, Grzegorz Cipora, Andrzej Józefczyk, Bartosz Kuźniar, Stanisław Orłowski, Sylweriusz Pytlowany, Jadwiga Rajtar – Żaczek, Tomasz Żaczek.

 

0
0
0
s2sdefault