Main content

bitwa

Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Zadecydowała ona bowiem o zachowaniu niepodległości przez Polskę, a także powstrzymała rozprzestrzenianie się bolszewizmu na zachód Europy. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku w najbliższych okolicach Warszawy.

Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych był Józef Piłsudski, natomiast szefem Sztabu Generalnego Tadeusz Jordan Rozwadowski. To przede wszystkim tym dwóm postaciom przypisuje się zwycięstwo nad bolszewikami. W Bitwie Warszawskiej siły polskie walczyły na trzech frontach: Północnym – kierowanym przez generała Józefa Hallera, Środkowym – kierowanym przez generała Edwarda Śmigłego-Rydza oraz Południowym – kierowanym przez generała Wacława Iwaszkiewicza.
O sukcesie polskiej armii zadecydowała głównie opracowana przez dowództwo strategia, dobrze zorganizowana współpraca, kompetencje dowództwa, oficerów, żołnierzy, a także kilka szczęśliwych okoliczności. Jedną z takich okoliczności było zdobycie przez Polaków w dniu 15 sierpnia sztabu 4 armii czerwonej wraz z różnego rodzaju dokumentami strategicznymi, magazynami i co najważniejsze jedną z dwóch radiostacji jakimi dysponowała armia sowiecka. Dzięki temu zakłócono łączność pomiędzy dowództwem a oddziałami, co sprawiło, że nie mogli oni skutecznie odbierać rozkazów.
Duże znaczenie miało również złamanie szyfrów Armii Czerwonej przez polskich kryptologów pod kierownictwem porucznika Jana Kowalewskiego. Pozwoliło to na rozszyfrowywanie rosyjskich planów i rozkazów oraz skutecznego wykorzystania tych informacji do tworzenia własnych strategii.
W Bitwie Warszawskiej zginęło około 4,5 tysiąca polskich żołnierzy, 22 tysiące zostało rannych, natomiast za zaginionych uznano około 10 tysięcy osób. Szacowane straty sowietów wynoszą około 25 tysięcy zabitych, 60 tysięcy trafiło do polskiej niewoli, a 45 tysięcy zostało internowanych do Niemiec.
Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się praktycznie tuż po zakończeniu I wojny światowej, a więc tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Według Lenina pokonanie Polski torowało bolszewikom drogę na zachód Europy. Jednak opór na jaki trafił, a w szczególności ten pod Warszawą, unicestwił jego plany ekspansji.
Zdjęcia: domena publiczna (commons.wikimedia.org, polona.pl)

0
0
0
s2sdefault