Main content

W dniu 9 czerwca 2015 r. odbył się w Zespole Szkół w Dydni konkurs wiedzy o Unii Europejskiej (etap II i finał) pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby.

Konkurs był skierowany do uczniów klas trzecich gimnazjów z powiatu brzozowskiego. Pierwszy etap –eliminacje szkolne odbył się jeszcze w kwietniu. Każda szkoła gimnazjalna z powiatu brzozowskiego miała prawo wziąć udział w zmaganiach a zwycięzca do udziału w II etapie.
W sumie do II etapu zakwalifikowało się  18 uczniów klas trzecich gimnazjów, zwycięzców eliminacji szkolnych. Niestety zabrakło uczniów z dwóch gmin naszego powiatu (Domaradza i Jasienicy Rosielnej).
Dyrektor Zespołu Szkół w Dydni Iwona Pocałuń powitała zebranych na świetlicy szkolnej uczestników konkursu oraz zaproszonych gości i organizatorów m.in.: Stanisława Pałysa – Zastępcę Wójta Gminy Dydnia, Tomasza Lutak – Dyrektora Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Tomasza Poręby, Mateusza Lechwar - Dyrektora Biura Poselskiego Pana Bogdana Rzońcy, Ewę Miciak – Kierownika Biura Poselsko-Senatorskiego w Brzozowie, Krzysztofa Maziarza – pomysłodawcę konkursu oraz.
Drugi etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o UE. Zadania były o różnym stopniu trudności a dodatkowo liczył się także czas, przy takiej samej liczbie punktów zwyciężał ten kto pierwszy oddał swoją pracę.
W przerwie pomiędzy II a III etapem (finałem) uczniowie Szkoły Podstawowej
i Gimnazjum w Dydni pod opieką p. Danuty Zaremby przedstawili krótką część artystyczną.
W tym czasie Komisja Konkursowa w składzie Krzysztof Maziarz, Zbigniew Kowalczyk, Tomasz Lutak dokonała sprawdzenia prac pisemnych i wytypowania sześciu osób do finału.
Na część artystyczną złożyły się występy uczennic oraz prezentacja o UE:
1. Aleksandra Howorko (klasa IVb), Katarzyna Kondracka (IVb) i Magdalena Kondracka (IIa Gim) zagrały na fletach hymn UE („Oda do radości”) oraz fragment opery „Jezioro łabędzie”;
2. Angelika Mazur (IVa) i Julia Chorążak (IVa) zaśpiewały po francusku piosenkę „Milord”;
3. Gabriela Praisner (IIa gimnazjum) zaśpiewała również po francusku „S.O.S”
4. Prezentację o UE czytały Natalia Rozmus (IIa gimnazjum ) w języku angielskim oraz Dominika Organ (IIIa gimnazjum ) w języku francuskim;
5. Piotr Szuba (IIIb gimnazjum) obsługa komputera i nagłośnienia.
Do III etapu awansowało 6 uczestników. Część finałowa polegała na udzieleniu jak najlepszej ustnej odpowiedzi na to samo pytanie:
Jakie zmiany można dostrzec w swojej okolicy (miejscowości, gminie, powiecie) od czasu wstąpienia do UE?
Komisja Konkursu po części ustnej (III etapie finałowym) ustaliła następującą kolejność miejsc:
1. Szymon Curzydło - Gimnazjum Dydnia
2. Natalia Pytlak - Gimnazjum Grabownica Starzeńska
3.Adrian Jonarski - Gimnazjum Górki
Te osoby otrzymały symboliczne bilety na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
1. Alicja Błaż – Gmina Haczów
2. Bartłomiej Korona –Gmina Haczów
3. Weronika Osip – Gmina Nozdrzec
Te osoby dostały nagrody pocieszenia od posła Bogdana Rzońcy.
Pan Krzysztof Maziarz i Tomasz Lutak obiecali  zorganizowanie w przyszłym roku podobnego Konkursu z równie atrakcyjnymi nagrodami.
Na zakończenie Konkursu głos zabrał Pan Stanisław Pałys, który pogratulował wiedzy uczestnikom zmagań oraz życzył sukcesów w dalszej nauce a nagrodzonym wyjazdem udanej podróży i miłego pobytu w Brukseli. Gości i uczestników pożegnała również p. Iwona Pocałuń.

 

Zbigniew Kowalczyk

0
0
0
s2sdefault