Главное содержание

Decyzją Ministra Rodziny i Wojewody Podkarpackiego przyznano Gminie Dydnia środki finansowe w wysokości 478.040 zł z przeznaczeniem na wyposażenie i działalność bieżącą Środowiskowego Domu Samopomocy.

W dniu 11 lipca 2017 roku Rada Gminy w Dydni jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie  utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy imienia Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem.
Placówka ta swoją działalność rozpocznie od 1 grudnia 2017 roku i mieścić się będzie w budynku po byłej szkole podstawowej. Jest to jednostka organizacyjna pomocy społecznej, dziennego pobytu dla dorosłych osób, przewlekle psychicznie chorych i osób upośledzonych umysłowo.
Środowiskowy Dom Samopomocy imienia Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem będzie działał w formie jednostki budżetowej Gminy Dydnia.
Główną misją Środowiskowego Domu Samopomocy jest niesienie pomocy i opieki osobom z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonym umysłowo oraz wykazującym inne przewlekłe zakłócenie czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoby te wymagają świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym. Jest to jednostka organizacyjna gminy działająca na podstawie statutu.
Środowiskowy Dom Samopomocy imienia Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem jest placówką o zasięgu lokalnym obejmującym swoim działaniem Gminę Dydnia. To placówka pobytu dziennego typu A – dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz typu B – dla osób upośledzonych.
Placówka będzie działała dla 30 osób, przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie.
Przedmiotem działania Środowiskowego Domu Samopomocy imienia Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem jest świadczenie usług w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowaniu w życiu społecznym.
W Środowiskowym Domu Samopomocy imienia Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem prowadzone będą zajęcia w ramach terapii zajęciowej w następujących pracowniach: pracowni gospodarstwa domowego, pracowni fizjoterapii i rekreacji, pracowni rzemiosł różnych.
Zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy imienia Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem jest zapewnienie uczestnikom możliwości rozwoju, zaspokojenia ich podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienia oraz integracji społecznej.
Dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy czuli, że Środowiskowy Dom Samopomocy to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim Dom, do którego mogą zawsze wrócić.