Главное содержание

Dożynki  kojarzą się wszystkim ze złocistym sierpniem i z końcówką wakacji. Jest to taki czas, kiedy rolnicy dokończyli już w większości prace żniwne, zgromadzili ziarno w spichlerzach i spokojnie czekają na nadejście jesieni. Dożynki to radosne święto wszystkich rolników i osób związanych z pracą na roli. Takie coroczne święto plonów nazywane Dożynkowym Festiwalem Tradycji i Kultury obchodzili również mieszkańcy Gminy Dydnia w dniu 20 sierpnia br. Tym razem zorganizowane zostało ono w Niebocku.

Uroczystość ta poprzedzona została akcentem o wymiarze patriotycznym, który miał miejsce w Dydni, pod pomnikiem poległych mieszkańców gminy w czasie strajku chłopskiego w 1937 roku. Z tej okazji delegacja na czele z Posłem na Sejm RP Piotrem Uruskim, Wójtem Gminy Jerzym F. Adamskim, Dyrektorem Zespołu Szkół w Dydni Iwoną Pocałuń i Zastępcą Wójta Stanisławem Pałysem uczciła pamięć bohaterów, składając kwiaty i zapalając znicze.
A już typowo dożynkowe uroczystości w Niebocku rozpoczęły się przed godziną 14.00. Tradycja nakazuje, aby po owocnej pracy najpierw podziękować Bogu, a potem oddać się radości i zabawie. Dlatego mieszkańcy oraz przybyli goście w barwnym korowodzie udali się na początek do Kościoła pw. Św. Jana Kantego w Niebocku, a przemarsz ten ubogacały wspaniałe dożynkowe wieńce z wszystkich trzynastu miejscowości gminnych oraz orkiestra dęta pod przewodnictwem p. Zygmunta Podulki. Mszy Świętej przewodniczył ks. prałat Kazimierz Lewczak - pierwszy proboszcz niebockiej parafii, który to na początku lat 80-tych ubiegłego wieku doprowadził do budowy kościoła i plebanii w Niebocku. Ksiądz Kazimierz wygłosił też okolicznościową homilię. Podkreślił w niej znaczenie tzw. „chleba powszedniego” w życiu każdego człowieka, uświadamiając zebranym, że każdy, wspominając dawne polskie tradycje, powinien szanować chleb i wszelkie dary ziemi, które same w sobie stanowią niezaprzeczalny Boży Cud.
W koncelebrze uczestniczyli też inni zaproszeni na uroczystość księża: ks. Marian Drozd z USA, ks. Antoni Moskal z parafii Borownica i ks. diakon Grzegorz Rybczak. Nad całością nabożeństwa czuwał wikariusz niebockiej parafii ks. Paweł Bajger.  Do uświetnienia tzw. części stałych Mszy Św. przyczynili się już sami mieszkańcy Niebocka, czytając Pismo Św., śpiewając psalmy, czy przynosząc dary ofiarne.
Na koniec uroczystości w kościele ks. Kazimierz Lewczak poświęcił przyniesione przez poszczególne delegacje wieńce dożynkowe, a pan Wójt wraz z przybyłą na uroczystość Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Panią Marią Kurowską oraz radnymi, starostami dożynek i sołtysem wsi Niebocko podzielił się z ludźmi poświęconym wcześniej chlebem i zaprosił na dalszą część spotkania, którego przebieg zaplanowano na miejscowym stadionie sportowym.  
Korowód, w takt muzyki granej przez orkiestrę dętą, powrócił na stadion i tam na pięknie przystrojonej scenie nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek. Dokonał tego Wójt Jerzy F. Adamski, który też został powitany chlebem przez tegorocznych Starostów dożynkowych: panią Teresę Biesiadę i pana Jana Biesiadę. Nieboccy Starostowie dożynkowi słyną w okolicy z uprawianych przez siebie plantacji truskawek w sezonie letnim oraz chryzantem w okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych.
Wśród zaproszonych gości honorowych na trybunach niebockiego stadionu zasiedli podkarpaccy przedstawiciele najwyższych władz: Senator p. Alicja Zając, Poseł na Sejm RP p. Bogdan Rzońca, były Poseł na Sejm p. Adam Śnieżek oraz Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Maria Kurowska, a także przedstawiciele Rady Powiatu p. Jacek Adamski i p. Marek Owsiany.
Dożynkową część artystyczną rozpoczął na scenie koncert orkiestry dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dydni, a prowadzonej przez wspaniałego kapelmistrza pana Zygmunta Podulkę. Muzycy z orkiestry zagrali dla zebranej dość licznie widowni swoje największe przeboje muzyczne i tym sposobem nadali całemu spotkaniu charakteru radości i zabawy, zmniejszając jednocześnie nutkę rozczarowania z powodu nienajlepszej pogody, która towarzyszyła wszystkim w tym dniu.
Po koncercie orkiestry Pani Maria Kurowska - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz Poseł na Sejm RP Pan Bogdan Rzońca zabrali oficjalny głos i złożyli podziękowania wszystkim rolnikom za trud ich pracy, wytrwałość, szacunek i umiłowanie polskiej tradycji. Podziękowali także Wójtowi Gminy za wspieranie tych poczynań i za zaproszenie ich na tę wspaniałą uroczystość. Również Wójt Gminy Pan Jerzy Adamski w swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie pracy rolników, wspomniał też, że właśnie przypada 18-ta rocznica wręczenia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Gminy Dydnia. Wówczas to, pamiętnego 21 sierpnia 1999r., Gospodarzem Dożynek Gminy Dydnia w Castel Gandolfo był sam Papież Polak. Wójt podkreślił też, iż co roku dożynki gminne są organizowane w innej miejscowości. Rok temu odbyły się w Witryłowie, obecne przeżywane są w Niebocku, a za rok, w trzecią niedzielę sierpnia, uroczystości te będą miały miejsce w Jabłonce.
Po oficjalnych wystąpieniach na scenę zostały zaproszone poszczególne delegacje Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw z terenu całej Gminy Dydnia. Panie prezentujące się na scenie, śpiewały wymyślone przez siebie piosenki o ludowo- dożynkowym charakterze oraz recytowały  wiersze, o których można powiedzieć, że były nie tylko pełne humoru, ale zawierały w sobie wiele trafnych uwag i puent. W większości z nich pobrzmiewały podziękowania skierowane do Gospodarza Gminy za to, co już udało się osiągnąć, ale także prośby o to, co jeszcze jest w każdej miejscowości potrzebne. Wszystkie delegacje z rąk Wójta otrzymały upominki oraz dyplomy.
Po tej kulminacyjnej części dożynkowych uroczystości na scenie wystąpił Zespół Wokalny „Mansarda”, wykonując trzy piosenki nawiązujące treściowo do okoliczności, takie jak: „Zwózka z nieba” i „Niebo sierpniowe” z repertuaru SDM oraz „Wiatr w Iłży”. Po króciutkim koncercie dziewcząt, zebranym widzom zaprezentowała się w pięknych folklorystycznych utworach muzycznych znana wszystkim w okolicy Ludowa Kapela „Przepióreczka” z Niebocka. Po niej zaś na scenie zawitała góralska kapela ze Szczyrku o charakterystycznej nazwie „Ondraszki”. Góralom swym energetycznym śpiewem i muzyką udało się przepędzić popadujący przez większość popołudnia deszcz i porwać zebraną publiczność do tańca.
Warto dodać, że poza sceną także znajdowało się wiele dożynkowych atrakcji, wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się przysmaki przygotowane przez poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich oraz pyszny żurek i bigos. Poza tym każdy z przybyłych gości zachwycał się przede wszystkim misternymi i naprawdę godnymi podziwu dziełami sztuki ludowej zamkniętymi w dożynkowych wieńcach.
Spotkaniu towarzyszył także konkurs zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z siedzibą w Brzozowie. Polegał on na rozwiązaniu testu nt. bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym. Zwycięzcy konkursu otrzymali od organizatorów cenne nagrody, które z pewnością wykorzystają w swoich gospodarstwach.
Swoje stoisko na dożynkach miał również Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Brzozowie na czele z Panem kierownikiem Tomaszem Bartnickim oraz Panem Mieczysławem Wojdanowskim. Pracownicy ośrodka doradzają rolnikom oraz pomagają wypełniać wnioski o dopłaty unijne.
Wieloletnim już sponsorem organizowanych na terenie naszej gminy dożynek jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawie. Tak było i w tym roku, za co serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy tegorocznego święta plonów w Niebocku, czyli Parafia pw. św. Jana Kantego w Niebocku, Urząd Gminy Dydnia, Gminny Ośrodek Kultury w Dydni, Sołtys, Radni i Rada Sołecka wsi Niebocko, Koło Gospodyń Wiejskich w Niebocku, Ochotnicza Straż Pożarna w Niebocku, Zespół Szkół w Niebocku serdecznie dziękują wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w Dożynkowym Festiwalu Tradycji i Kultury. Bardzo ważne jest bowiem, aby obyczaj ten kultywować i pielęgnować, choć czasy i realia współczesnej wsi są już całkiem inne niż dawniej. Nie można jednak zapominać, że chleb od zawsze wymagał i nadal wymaga zwykłej, ciężkiej pracy rolniczych rąk i takie święto jest doskonałą okazją, by okazać im za to należytą wdzięczność.

Jadwiga Rajtar-Żaczek

List Europosła Tomasza Poręby

List Posła Piotra Uruskiego

List Wojewody Podkarpackiego Piotra Pilcha

Sponsor: Gaz System

 

0
0
0
s2sdefault