Главное содержание

„Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami,
lecz czyni więcej niż przyrzekł”
Konfucjusz

Od 16 lat Rada Gminy Dydnia nadaje osobom zasłużonym tytuł Honorowego Obywatelstwa Gminy Dydnia. W dniu 17 maja 2018  r. wieloletni Sołtys i Radny Rady Gminy Dydnia dołączył do Zacnego Grona Honorowych Obywateli Gminy Dydnia. Dotychczas Honorowe Obywatelstwo otrzymali: Papież Święty Jan Paweł II, Arcybiskup Ignacy Tokarczuk, ks. Jan Mierzwa, poetka Urszula Skrabalak, tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej Senator Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Zając, Sekretarz Gminy Dydnia Alina Maślak, Maksymilian Celeda, Henryk Cipora, ks. Adam Drewniak, Danuta Przystasz.

Na wniosek Wójta Gminy Dydnia z dnia 14 maja 2018 r. Rada Gminy Dydnia zebrana w dniu 17 maja 2018 r. na XLVI Sesji działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym Uchwałą Nr XLVI/325/2018 nadała Panu Ryszardowi Kopczykowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dydnia.
Uroczyste wręczenie pamiątkowego grawertonu oraz uchwały miało miejsce w dniu 24 lipca 2018 r. w Niebocku na zebraniu wiejskim poświęconym wyborowi nowego sołtysa. Przewodniczący Rady Gminy Dydnia Piotr Szul odczytał treść uchwały o nadaniu Honorowego Obywatelstwa, w trakcie czytania uzasadnienia prezentowane były zdjęcia przedstawiające ŚP. Ryszarda Kopczyka.
W uzasadnieniu do Uchwały czytamy m.in.: Ryszard Kopczyk urodził się 3 czerwca 1954 r. w Niebocku. Od urodzenia mieszkał w rodzinnej miejscowości w przysiółku „Bośnia”. „Był właściwym człowiekiem na właściwym miejscu”. Od 1998 r. pełnił funkcję sołtysa wsi Niebocko. Znał problemy swoich mieszkańców i przez 20 lat starał się je w miarę możliwości rozwiązywać.
Swoją społeczną działalność rozpoczął od klubu sportowego LZS Victoria Niebocko, którym kierował przez 8 lat, później pełnił funkcję wiceprezesa. Był on inicjatorem budowy stadionu w Niebocku z wiszącymi trybunami na 600 miejsc, szatnią, parkingiem, wnioskował o zamontowanie ogrodzenia oraz oświetlenie stadionu. Mając na uwadze młodzież chcącą grać w siatkówkę stworzył boisko do „plażowej” piłki siatkowej na którym w sezonie letnim organizował Turniej o Puchar Sołtysa wsi Niebocko. Sport od zawsze był bliski Jego sercu, cały czas wspierał ukochany Klub „Victorię” Niebocko, kibicując zawodnikom podczas meczów oraz przekazując środki finansowe na wsparcie ich sportowych działań (m.in. utworzenie strefy kibica na stadionie w Niebocku, Jubileusz Klubu). Wspólnie z nimi kibicował, oglądał mecze, cieszył się z ich zwycięstw i smucił razem z nimi gdy przegrywali.
Od 1998 r. pełnił również funkcję Radnego Rady Gminy Dydnia, najpierw działał w Komisji Budżetowej, potem w Rewizyjnej obecnie był członkiem Komisji Oświaty i Spraw Społecznych (dawna Komisji Rozwoju i Promocji). Od początku swojej społecznej działalności aktywnie współpracował z gminą, przekazując władzom samorządowym postulaty i wnioski mieszkańców Niebocka i wnioskując by zostały wpisane do realizacji w budżecie gminy. Potrafił bronić swojego stanowiska na posiedzeniach rady oraz przekonać pozostałych radnych do inwestycji, które były bliskie Jego sercu.
Przez dwadzieścia lat społecznej działalności jako sołtys i radny „był lokalnym liderem”. To dzięki Niemu udało mu się zrealizować wiele inwestycji istotnych dla Niebocka i całej Gminy Dydnia. Do najważniejszych z nich należą: budowa stadionu sportowego, rozbudowa i modernizacja kompleksu szkolnego (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum) zlokalizowanego na terenie starego parku podworskiego, powstanie placu zabaw przy szkole oraz boiska wielofunkcyjnego, zakup nowych samochodów dla OSP w Niebocku (lekkiego i średniego), wykonanie oświetlenia oraz budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej,  modernizacja budynku byłego ośrodka zdrowia, remont domu ludowego, budowa kanalizacji sanitarnej. Największym priorytetem dla Niego była dbałość o drogi, te lokalne oraz te powiatowe i wojewódzkie, a także budowa kilkunastu mostów oraz stabilizacja osuwiska Łęgi powstałego w wyniku powodzi. Chciał by mieszkańcy mieli ułatwiony dojazd do swoich domów i by Niebocko się rozwijało i piękniało.
Był znakomitym „inwestorem”. To dzięki Jego staraniom dzieci uczą się w wyremontowanej, ocieplonej szkole, korzystają z placu zabaw, stadionu sportowego. Jego marzeniem było boisko wielofunkcyjne w Niebocku i udało mu się je zrealizować, myślał o rozbudowie sali gimnastycznej – dobudowanie oraz powstanie zewnętrznej siłowni. Jeżeli w Jego miejscowości robiona była jakaś inwestycja, On tam spędzał całe dnie, pilnując by wszystko było w porządku.

Mieszkańcy Niebocka czują się bezpieczni, gdyż mogą liczyć na straż pożarną wyposażoną w nowoczesny sprzęt – po sporcie, to strażacy i Ochotnicza Straż Pożarna w Niebocku mieli  szczególne miejsce w Jego sercu, dążył do tego by OSP Niebocko weszło do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, jeździł na wszystkie gminne zawody sportowo – pożarnicze i kibicował swoim strażakom, zabiegał o nowy sprzęt dla nich, o samochody – lekki i średni, mundury, szkolenia.
Marzeniem Sołtysa była poprawa dróg na terenie Niebocka i gminy i bardzo wiele udało mu się dokonać. Miał jeszcze wiele planów – od początku roku zabiegał o remont drogi powiatowej „na Bośni” oraz remont drogi wojewódzkiej – ostatniego, bardzo zniszczonego odcinka oraz poprawę bezpieczeństwa na zjeździe na „Bośnię”. Chciał poszerzenia i oświetlenia drogi do szkoły, budowy oczyszczalni ścieków w Niebocku.
Często musiał brać na siebie ciężar słów i pretensji zniecierpliwionych mieszkańców. Bo przecież nie wszystko da się zrobić od razu, bo na wiele bardzo ważnych zadań trzeba było czekać, bo kwestie prawne, bo brak środków w budżecie.
W 2008 r. spośród 42 tysięcy sołtysów w Polsce sołtys z Niebocka Ryszard Kopczyk został uhonorowany tytułem „Sołtysa Roku 2008”. Ideą ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów oraz redakcję „Gazety Sołeckiej” jest wyłonienie i uhonorowanie tytułem „Sołtys Roku” najbardziej aktywnych sołtysów, działających nie tylko na rzecz rozwoju cywilizacyjnego swoich wsi, ale także takich, którzy potrafią aktywizować i integrować mieszkańców wokół wspólnych działań. Takim sołtysem był Pan Ryszard Kopczyk. Integrował ludzi by wspólnymi siłami zrobić coś dobrego nie tylko dla Niebocka, ale dla całej Gminy Dydnia.
Współzałożyciel Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Brzozowska” i Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Edukacji i Środowiska Lokalnego Wsi Niebocko, działacz stowarzyszenia sołtysów, animator życia kulturalnego w swoim sołectwie i gminie. Wspólnie z członkami Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Edukacji i Środowiska Lokalnego Wsi Niebocko realizował projekt „Popatrz w niebo, nie brodź w błocku, zobacz piękny park w Niebocku” w ramach którego uporządkowano park w latach 2007 -2008 ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Był na każdym spotkaniu i uroczystości w Gminie Dydnia, nigdy nie opuścił spotkania w szkole w Niebocku, zawsze z uwagą wsłuchując się w programy artystyczne przygotowane przez młodzież szkolną. Od początku wspierał powstanie w Dydni Szkoły Muzycznej I stopnia, cieszył się z sukcesów uczniów i był dumny, że młodzież w tak wspaniały sposób promuje i rozsławia  Gminę Dydnia.
On widział sens działań inwestycyjnych w naszej gminie był dumny, że jest jej mieszkańcem. Nie bał się trudnych tematów ani rozmów, na każdy temat miał swoje zdanie, nie asekurował się, do każdego mówiąc co innego. Był bardzo inteligentnym człowiekiem, pełnym mądrości życiowej.
Człowiekiem serdecznym i życzliwym, o szlachetnym sercu, społecznikiem, skromnym  i bezinteresownym.  
Zostawił swoje marzenia, plany, dotyczące przyszłości Niebocka i Gminy Dydnia, wiele niedokończonych spraw i rozmów. Dla wielu pozostanie niezastąpiony.
Akt nadania Honorowego Obywatelstwa wraz z pamiątkowym grawertonem wręczyli na ręce Rodziny – Żony Danuty Kopczyk, córki Magdaleny oraz Synów Pawła,  Marcina i Bartka Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski i Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski, który serdecznie powitał licznie zgromadzonych mieszkańców wsi oraz zaproszonych gości. Przybliżył zebranym niezwykłą postać ŚP. Ryszarda Kopczyka oraz Jego działania na rzecz miejscowości, która miała szczególne miejsce w Jego sercu.
Głos zabrali również zaproszeni goście: Wojciech Zając – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Iwona Trawińska dyrektor Biura Senator RP Alicji Zając, Ewa Miciak – asystentka Posła na Sejm RP Bogdana Rzońcy, Kazimierz Tympalski - Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Brzozowie oraz Ksiądz Dziekan Edward Stępień, wspominając swoje spotkania i wspólne działania z Ryszardem Kopczykiem oraz wręczając rodzinie piękne bukiety kwiatów.
Kolejny punktem spotkania było muzyczne podziękowanie dla Sołtysa, który od początku wspierał powstanie szkoły muzycznej w Gminie Dydnia, przygotowane przez uczniów Szkoły Muzycznej I st. w Dydni. Wystąpili młodzi artyści - laureaci prestiżowych konkursów muzycznych, duet akordeonowy Kacper Kosztyła i Filip Siwiecki – „wirtuozi” akordeonu oraz Dawid Siwiecki również grający na akordeonie.

Podczas zebrania w wyborach uzupełniających na sołtysa sołectwa Niebocko wybrano Macieja Dżonia, który uzyskał 87 % głosów.



0
0
0
s2sdefault