Главное содержание

„Żniwa się skończyły zboże już sprzątnięto
 dziś wszyscy rolnicy w Jabłonce obchodzą swe święto.
Zebrali się młodzi razem ze starszymi
by się wspólnie cieszyć plonami żniwnymi.”

Sierpień może dla rolników oznaczać tylko jedno - koniec żniw. Jest to jednak nie tylko okres wzmożonej, ciężkiej pracy w polu, ale także czas zabawy, bo przecież obfite plony tradycyjnie trzeba uczcić dożynkami. To piękne, staropolskie święto, to zarówno ukoronowanie całorocznej pracy rolników, jak i ich największa uroczystość. Od wieków wpisują się w tradycję ludową, są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią.
W gminie Dydnia tradycyjnie, w trzecią niedzielę sierpnia, odbywa się uroczystość dożynek gminnych. Tegoroczne święto plonów odbyło się 19 sierpnia w Jabłonce.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne plony koncelebrowaną przez księdza dziekana Edwarda Stępnia proboszcza parafii Niebocko, księdza Bogdana Zajdla proboszcza Jabłonki, księdza rodaka Mariana Drozda z USA oraz księdza Janusza Srokę wikariusza z Jabłonki. Ks. Marian Drozd w homilii nawiązał do wartości chleba, przypomniał o potrzebie szacunku  do „każdego okrucha chleba”, do pracy na roli i ludzi, którzy troszczą się o „nasz chleb powszedni”. Podziękował wszystkim rolnikom za wysiłek i poświęcenie w ich ciężkiej pracy. W uroczystościach uczestniczył też ksiądz Antoni Moskal.
Po zakończeniu eucharystii zostały poświęcone wieńce dożynkowe i dzielono się chlebem wypieczonym z tegorocznego zboża. Obrzędu dzielenia chleba dokonali: poseł Bogdan Rzońca,  wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski,  przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul, Starostowie Dożynek, radni wsi Jabłonka Robert Kulon i Andrzej Pajęcki, sołtys Jabłonki Stanisław Pałys, ks. Bogdan Zajdel – proboszcz Jabłonki, ks. Marian Drozd.
Po Mszy Św. korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą pod batutą  Zygmunta Podulki udał się na plac przy Domu Ludowym.
Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu narodowego. Następnie oficjalnego otwarcia dożynek dokonał Wójt Gminy Jerzy F. Adamski, witając wszystkich uczestników.
Słowa powitania skierował też pod adresem zaproszonych gości: posła Bogdana  Rzońcy, Adama Śnieżka posła dwóch poprzednich kadencji, Iwony Trawińskiej – Ćwiertniewicz  dyrektora biura senatorskiego  Alicji Zając, Ewy Miciak asystentki posła Bogdana Rzońcy, księży, radnych Gminy Dydnia z przewodniczącym Piotrem Szulem, sołtysów, dyrektorów szkół z terenu gminy Dydnia, mieszkańców wsi Jabłonka – gospodarzy tegorocznych dożynek na czele z sołtysem Stanisławem Pałysem, Koła Gospodyń Wiejskich, strażaków, rady sołeckiej.
Ważnym symbolem dożynek jest chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z tradycją Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi dożynek.
Starostami tegorocznych dożynek byli rolnicy z Jabłonki pani Agata Sokołowska i pan Kazimierz Sokołowski.
Pani Agata Sokołowska gospodaruje wraz z mężem i dziećmi na 3 ha własnego pola oraz dzierżawi 5,5 ha. Na gruncie sieje zboże: żyto, owies, pszenicę, groch pastewny, mieszanki traw oraz sadzi ziemniaki. Hoduje trzodę chlewną, jałówkę oraz drób (40 kur, 15 kaczek, indyki). Prace te wykonuje z mężem Dariuszem oraz dziećmi : Maciejem, Jakubem, Karolem, Izabelą. Pani Agata słynie na okolicę z wypieku chleba na watrze na wszelkie okoliczności: świąteczne, dożynkowe, weselne oraz dla wielu osób pracujących za granicami kraju, którzy wyjeżdżając na obczyznę delektują się smakiem i zapachem chleba ojczystego. Dożynkowy chleb przyniesiony w darze i składany na ręce Wójta Gminy Dydnia Jerzego Adamskiego jest również owocem pracy Pani Starościny Dożynkowej.  
Pan Kazimierz Sokołowski gospodaruje na 11,39 ha własnego oraz dzierżawi 18 ha. Uprawia pszenicę, owies, mieszanki zbożowe, trawę i koniczynę, ziemniaki. Hoduje bydło mleczne krowy 5 szt. oraz bydło mięsne 13 szt., drób 25 szt. Do wykonywania prac polowych używa 3 ciągników: 100 KM, 75 KM, 30 KM oraz sprzęt towarzyszący do wykonywania poszczególnych czynności. Do zbioru zbóż posiada kombajn Massey Ferguson, a do zbioru ziemniaków kombajn ziemniaczany. W prowadzeniu gospodarstwa pomaga mu żona Elżbieta wraz z synami Dawidem, Michałem i Konradem.
Starosta dożynek wręczając chleb panu Wójtowi powiedział: „Panie Wójcie – oto chleb upieczony z tegorocznych zbiorów, dzielcie go Panie Wójcie sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło, aby wszyscy otrzymali go do syta, aby nadal był symbolem miłości do ziemi, symbolem pracy rolnika.  
Dziękuję wszystkim rolnikom za trud włożony w tegoroczny zbiór plonów.
W szczególny sposób dziękuję Panu Bogu za sprzyjającą pogodę i zdrowie potrzebne nam wszystkim. Szanujmy chleb i uczmy nasze dzieci jego poszanowania.  
Panie Wójcie – gospodarzu gminy przyjmij ten bochen chleba, jako owoc ciężkiej pracy.”
Pan Wójt w swoim wystąpieniu podziękował za otrzymany dar plonów.
Odczytał też list otrzymany od Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego. Okolicznościowy adres do uczestników dożynek skierował również premier Mateusz Morawiecki, który odczytał Adam Śnieżek.
Listy z podziękowaniami za zaproszenie na dożynki przysłali także poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, poseł Piotr Uruski, poseł Andrzej Matusiewicz, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Słowa podziękowania do rolników skierowali w swoich wystąpieniach poseł Bogdan Rzońca i wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska.
Po części oficjalnej przyszedł czas na prezentację wieńców dożynkowych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz reprezentacje sołectw z: Dydni, Grabówki, Jabłonki, Końskiego, Krzywego, Niebocka, Niewistki, Obarzyma, Temeszowa, Ulucza, Witryłowa, Wydrnej. Po raz pierwszy w tym roku swój wieniec dożynkowy prezentował też Środowiskowy Dom Samopomocy im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Krzywem.
W podziękowaniu za piękne wieńce wszystkie delegacje otrzymały od wójta Jerzego F. Adamskiego pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Uczestnikom dożynek zapewniono różnorodne atrakcje - koncerty: orkiestry dętej pod batutą Zygmunta Podulki, kapeli ludowej ,,Młoda Przepióreczka”, zespołu disco polo „AS”.
Smakosze mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez panie z kół gospodyń wiejskich .
Natomiast dzieci bawiły się na zjeżdżalniach, zajadały się popcornem i watą cukrową. W foto budce mogły zrobić sobie zabawne zdjęcie. Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Brzozowie przygotowała dla najmłodszych konkurs „Bezpiecznie na wsi mamy- upadkom zapobiegamy”
Swoje stoisko promocyjne na tegorocznych dożynkach w Jabłonce prezentował Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawie.
Organizatorzy tegorocznych dożynek to: Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jabłonce, Gmina Dydnia, Sołtys i Rada Sołecka wsi Jabłonka, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Jabłonka, Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłonce, Ochotnicza Straż Pożarna w Jabłonce, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce, Akcja Katolicka Parafii Jabłonka, Gminny Ośrodek Kultury w Dydni.
Tegoroczne dożynki Gminy Dydnia dofinansowano z budżetu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Brzozowska”, natomiast patronat medialny, oprócz kwartalnika „Nasza Gmina Dydnia”, objął Tygodnik Regionalny „Nowe Podkarpacie” oraz portale internetowe e-sanok, brzozów-24, brzozowiana.pl, RBR.info.pl, P24pl.
Dożynki zakończyły się festynem, podczas którego miłośnicy tańców bawili się fantastycznie przy muzyce zespołu Cool Band z Jasła.
Mimo tak wielu przemian w dziejach Polski, obrzędy dożynkowe dotrwały do dziś. Niewątpliwie stanowią cenne dziedzictwo zarówno naszej kultury, jak i wiary chrześcijańskiej. Są także świetną okazją do integracji i jednoczenia się mieszkańców wsi tak ze sobą, jak i z lokalnymi władzami. Jest to więc cenna tradycja, którą z całą pewnością musimy pielęgnować i kultywować.

Zuzanna Dmitrzak

fot. Tomasz Żaczek UG

0
0
0
s2sdefault