Главное содержание

Ochotnicza Straż Pożarna w Dydni świętowała ostatnio jubileusz 110-lecia istnienia. Uroczystości odbyły się w niedzielę, 8 września 2019 roku. Obchody rozpoczęły się od uroczystego przemarszu uczestników z placu przy szkole muzycznej do kościoła. Pochód prowadziła Orkiestra Dęta Gminy Dydnia, za nią szły strażackie poczty sztandarowe oraz pozostali uczestnicy. W uroczystości wzięli udział m.in. Poseł Adam Śnieżek, Poseł Piotr Uruski, Wicestarosta Powiatu Brzozowskiego Jacek Adamski, Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń, Sekretarz Gminy Dydnia Edyta Kuczma, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni Rafał Czopor, Przewodniczący Rady Gminy Dydnia Piotr Szul, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Marek Ziobro, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Brzozowie Edward Rozenbajgier, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie Józef Tucki, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Stanisław Pytlowany, Komendant Gminny OSP Roman Janowicz, Kierownik Posterunku Policji w Dydni Albert Adam, poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Dydnia, strażacy z Gminy Dydnia i sąsiedniej Grabownicy Starzeńskiej.

W kościele odbyła się msza święta, którą celebrował ks Artur Dyrda. Podczas kazania zwrócił się do strażaków, by w sercu zawsze mieli motto widniejące na strażackich sztandarach „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Przypomniał również 10 przykazań strażackich z 1901 roku, który mimo upływu lat wciąż pozostaje aktualny. Zgodnie z nim to nie mundur czyni strażaka, lecz uczciwe i rozważne wypełnianie obowiązków, a także poczucie odpowiedzialności pełnionej służby.
Po mszy uczestnicy przenieśli się do parku wiejskiego w Dydni, gdzie odbyła się druga część uroczystości, którą poprowadził Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Stanisław Pytlowany. Orkiestra Dęta odegrała hymn, a na maszt wciągnięto flagę Polski. Komendant Gminny i Prezes OSP w Dydni druh Roman Janowicz przytoczył krótką historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Dydni, od jej początków w 1909 roku do dnia dzisiejszego. Następnie zasłużonych strażaków uhonorowano nadaniem odznaczeń. Dekoracji dokonał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Edward Rozenbajgier. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” nadano księdzu druhowi Arturowi Dyrdzie. Odznakę „Strażak Wzorowy” nadano druhowi Damianowi Czoporowi. Dla zasłużonych wieloletnią służbą druhów: Andrzeja Ciobana, Tadeusza Kraczkowskiego i Romana Janowicza, Wójt Gminy Dydnia ufundowała okolicznościowe grawertony, natomiast zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP ufundował okolicznościowy grawerton dla całego zarządu i wszystkich członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Dydni. Okolicznościowe dyplomy i albumy otrzymali druhowie: Marian Blama, Kacper Pałys, Marek Pocałuń, Grzegorz Diak, Robert Pocałuń, Damian Węgrzyński, Wojciech Janowicz, Dariusz Janowicz, Marek Węgrzyński. Okolicznościowy grawerton za zasługi dla OSP otrzymał również druh Stanisław Pytlowany. Po nadaniu odznaczeń przybyli goście złożyli jubilatom życzenia, odczytano także listy gratulacyjne, m.in. list od Prezesa Zarządu Głównego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Janusza Koniecznego.
Po części oficjalnej gości zaproszono na bigos i grochówkę. Na scenie zagrała Orkiestra Dęta Gminy Dydnia na czele z kapelmistrzem Zygmuntem Podulką. Goście mogli obejrzeć samochody strażackie jakich używają Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Dydnia. Miłośnicy jazdy terenowej z Kańczugi zaprezentowali także samochody terenowe. Dla najmłodszych przygotowano zabawy z animatorem, dmuchane zjeżdzalnie, malowanie twarzy. Wszystkich gości zaproszono także na tort ufundowany przez Wójt Alicję Pocałuń oraz tort ufundowany przez Sołtys Dydni Gabrielę Wójtowicz. Na koniec odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Presto.