Главное содержание

W niedzielę 28 czerwca 2015 r.,  w  nowo budowanej świątyni parafialnej w Jabłonce,  Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski położył i poświęcił Kamień Węgielny.

Kamień węgielny w dawnych czasach pełnił szczególną rolę w każdej budowli, od niego rozpoczynano jej wznoszenie. Kamień narożny, czyli węgłowy (węgielny) wiązał dwie części murów, a właściwie sprzęgał cały budynek, dlatego musiał być odpowiednio naturalnie uformowany, czasem wyciosany, oderwany od skały, czy wydobyty z ziemi i odpowiednich rozmiarów.
Do dziś zachował się ten symboliczny akt wmurowania kamienia węgielnego, zwłaszcza przy budowie kościołów.
W Piśmie Świętym określenie „kamień węgielny” nabiera znaczenia symbolicznego i odnosi się do Mesjasza i czasów mesjańskich.
W Księdze Izajasza czytamy: „Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja kładę na Syjonie kamień, kamień wypróbowany, drogocenny kamień węgielny, utwierdzony jako fundament. Kto w niego wierzy, ten się nie zachwieje. Prawo uczynię miarą, a sprawiedliwość wezmę za pion” (por. Iz 28,16-17a). Proroctwo to nawiązuje do słów z  Psalmu 118: „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym. Stało się to przez Pana i cudem jest w oczach naszych” (por. Ps 118,22).
Kamień, o którym mowa w Psalmie 118, najpierw jest odrzucony, a potem wzięty jako kamień wybrany-węgielny. Słowa te odnoszą się to do samego Jezusa. Odrzucony przez Izrael, jak to sam wyznał w przypowieści o nieuczciwych dzierżawcach winnicy, stał się kamieniem węgielnym Nowego Izraela - Kościoła. „Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach” (por. Mt 21,42).
W Nowym Testamen¬cie Chrystus jest kamieniem węgielnym i zwornikiem królestwa mesjańskiego, chwałą wierzących. Jest także głową i kamieniem węgielnym Kościoła, którego fundament stanowią apostołowie, wierni zaś są żywymi kamieniami tej budowli. Św. Paweł w Liście do Efezjan, nawiązując do tej idei, napisał: „A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga -zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus (por. Ef 2,19 -20). Podobnie pouczał wiernych św. Piotr w swoim Pierwszym Liście, zachęcając, aby byli mocno związani z Chrystusem: „Zbliżając się do Tego, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. To bowiem zawiera się w Piśmie: Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony” (por. 1P 2, 4-6).
Położenie kamienia węgielnego w fundamencie lub w murze świątyni oznacza właśnie uznanie Chrystusa jako jedynego fundamentu  życia chrześcijanina, na którym można bezpiecznie zbudować zarówno świątynię, jak i całe swoje życie. „Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony” (por.Mt 7,24-25). Św. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał tę naukę Chrystusa z Ewangelii, m.in. podczas Pielgrzymki do Polski w 1999 r. w Pelplinie: „Tym, którzy mają przekroczyć próg trzeciego tysiąclecia, pragnę powiedzieć, budujcie dom na skale! Budujcie dom waszego życia osobistego i społecznego na skale. A skałą jest Jezus Chrystus żyjący w Kościele”.
Na kamień węgielny do kościoła wybiera się „kamień drogocenny”, pochodzący z miejsca szczególnego, związanego z Chrystusem lub Jego Matką Maryją. Ten kamień pobłogosławiony przez Biskupa – następcę Apostołów, czy czasem przez samego Papieża nadaje i podkreśla sakralność budowli kościoła. Ten kamień niejako uświęca inne kamienie i materiały, z których zbudowany jest kościół.
W mur nowego kościoła w Jabłonce został położony kamień ze świętej Góry Golgoty, na której ukrzyżowany był nasz Pan Jezus Chrystus. Niech ten kamień wyraża wielką wdzięczność Bogu, który przez śmierć swojego Syna okazał nam największą swą miłość i miłosierdzie. Jako drugi został wmurowany kamień wyjęty z fundamentów Kaplicy Jasnogórskiej, na znak łączności parafii z Jasną Górą i wielkiej wdzięczności Matce Bożej Częstochowskiej. W miejscu wmurowania została umieszczona tablica z brązu, na której jako główne widnieją słowa Matki Bożej: „Wielbi dusza moja Pana…gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny a święte jest imię Jego…i miłosierdzie Jego z pokoleń na pokolenia”(por. Łk 1,46b.49-50a).
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 11:00 w obecnym kościele parafialnym w Jabłonce, której przewodniczył Ks. Abp Józef Michalik. Na zakończenie Eucharystii został odczytany i podpisany Akt wmurowania kamienia węgielnego. Następnie w procesji wszyscy przeszli do nowego kościoła, gdzie Ksiądz Arcybiskup dokonał obrzędu poświęcenia i położenia-wmurowania kamienia węgielnego. Na zakończenie liturgii Pasterz naszej diecezji wyraził swe uznanie i wdzięczność parafianom za podjęte dzieło budowy kościoła oraz udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

Ks. Bogusław Zajdel

fot. I. Sokołowski

0
0
0
s2sdefault