Главное содержание

Wystąpienie sejmowe Posła Bogdana Rzońcy dotyczące konferencji naukowej „Soli Deo - Dziedzictwo Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, która odbyła się w Zespole Szkół w Dydni.

Poseł Bogdan Rzońca - Oświadczenie z dnia 24 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97
Oświadczenia.
Poseł Bogdan Rzońca:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dnia 14 lipca 2015 r. w Dydni, powiat brzozowski, województwo podkarpackie, odbyła się konferencja naukowa pod nazwą ˝Związki Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Podkarpaciem˝. Konferencja została zorganizowana przez wójta gminy Dydnia, Zespół Szkół w Dydni oraz Stowarzyszenie ˝Razem dla Rozwoju Szkoły˝ w ramach obchodów jubileuszowych 50-lecia kapłaństwa księdza prof. Józefa Mandziuka. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja spotkania, bowiem gimnazjum wchodzące w skład Zespołu Szkół w Dydni od pięciu lat nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Na program konferencji złożyły się wystąpienia zaproszonych gości - prelegentów, którzy wygłosili tematyczne referaty. Jako pierwszy głos zabrał Bogdan Adamski, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Krośnie, który przedstawił prezentację pt. ˝Internowanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy na Podkarpaciu˝. Następnie Katarzyna Kyc z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie ukazała ˝Wspólne drogi Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego i Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka˝. Z kolei Dorota Chilik, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, przedstawiła opracowanie ˝Wizyta Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sanktuarium w Starej Wsi˝.
Na zakończenie Jerzy Ferdynand Adamski, wójt gminy Dydnia, historyk i samorządowiec, przedstawił działalność Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dorobek naukowy księdza prof. Józefa Mandziuka. Po wystąpieniu prelegentów wszyscy zgromadzeni na konferencji wzięli udział w uroczystej mszy świętej z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa księdza prof. Józefa Mandziuka. Msza była odprawiana w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni.
Pragnę z Sejmu złożyć księdzu prof. Józefowi Mandziukowi, wybitnemu historykowi Kościoła, najserdeczniejsze wyrazy wdzięczności za 50 lat tak owocnej posługi kapłańskiej. Życzę wielu łask bożych oraz życzliwości ludzkiej z modlitewną pamięcią. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Wystąpienie