Главное содержание

Święty Jan Kanty – jałmużnik i uczony, w zachowaniu postów  pilny, w cierpliwości łaskawy, w wierze pomocny, w miłości gorący, w pokorze niski, w rozmyślaniach tajemnic Bożych wysoki, w oczekiwaniu mocny, w wytrzymałości mężny. Św. Jan był profesorem, opiekunem młodzieży uniwersyteckiej, ojcem ubogich, patronem wielu uniwersytetów i kolegiów. Nauka była dla niego jednym ze środków prowadzących do ideału świętości. Innym była pokora, a jeszcze innym – pogarda dóbr materialnych.

20 października to dzień wyjątkowy i ważny dla naszej szkoły, a w szczególności dla uczniów  gimnazjum. Obchodzony jest on  bardzo uroczyście, ponieważ przypomina wielką postać patronującego szkole Świętego. Jak co roku, cała społeczność gimnazjum, delegacje samorządów szkoły podstawowej, rada pedagogiczna oraz zaproszeni goście, na czele z pocztem sztandarowym gimnazjum, udali się na uroczystą Mszę świętą do Kościoła Parafialnego w Niebocku, również pod wezwaniem Świętego Jana z Kęt. Wszyscy wzięli udział w koncelebrowanej Mszy świętej, włączając się w nią również czynnie. Eucharystia uświetniona została przepięknym śpiewem scholi oraz zespołu wokalnego pod kierownictwem Pani Jadwigi Rajtar – Żaczek.
Kolejna część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły, w sali gimnastycznej, którą pięknie udekorowała  Pani Halina Żak – Ruszel. Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się zabraniem głosu przez Panią dyrektor Bożenę Chorążak, która serdecznie przywitała zaproszonych na tę uroczystość gości. W tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością – Wójt Gminy Dydnia Pan Jerzy Ferdynand Adamski, radny wsi Niebocko Pan Ryszard Kopczyk, Dyrektor GOK Pan Jacek Adamski, Dyrektorzy Przedszkoli, Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów z Gminy Dydnia, Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Pan Jerzy Gratkowski, nauczyciele emeryci, Pracownik Biblioteki Publicznej Pani Jadwiga Czernich oraz Rada Rodziców wraz z przewodniczącą Panią Beatą Sąsiadek.
Po przywitaniu wszystkich gości nastąpił ważny dla całego gimnazjum, a szczególnie dla uczniów klasy I moment, kiedy po złożeniu przysięgi, zostali przyjęci do społeczności szkolnej i stali się pełnoprawnymi uczniami gimnazjum.
W końcu swoje zdolności artystyczne mogli zaprezentować uczniowie w inscenizacji przybliżającej myśl i spuściznę moralną Świętego Jana Kantego. Młodzież skupiła się na miłosierdziu, samotności i braku poświęcenia dla drugiego człowieka, którego nie ma w otaczającym, współczesnym, zabieganym świecie. Wszystkie te problemy pomogły zrozumieć piosenki takie jak: „Samotni w tłumie”, „List do Boga” i „Halleluja”. Za przygotowanie całości montażu słowno – muzycznego podziękowania należą się Pani Ewie Zawadzie – Chorążak.
Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Bożena Chorążak wraz z wójtem Jerzym F. Adamskim wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz nagrody uczniom klasy pierwszej gimnazjum, którzy  najlepiej poznali postać Św. Jana Kantego i w zorganizowanym przez Panią Beatę Holik konkursie zajęli  najlepsze miejsca.
I miejsce – Karolina Krzysik
II miejsce – Wiktor Pierożak
III miejsce – Anna Szczepanek
Po przemówieniu i podziękowaniach Pana wójta Jerzego F. Adamskiego uroczystość dobiegła końca.

Małgorzata Adamska
Ewa Zawada-Chorążak

 

0
0
0
s2sdefault