Главное содержание

Pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców Borownicy 17 kwietnia 2016 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę tego wydarzenia. W uroczystości wzięli udział: wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, poczty sztandarowe szkół i organizacji patriotycznych oraz licznie przybyli lokalni mieszkańcy.

Gmina Dydnia od wielu lat uczestniczy w organizowanych w Borownicy uroczystościach. Również w tym roku kwiaty złożyli: Jerzy F. Adamski – Wójt Gminy Dydnia w asyście Stanisława Pałysa Zastępcy Wójta oraz Beaty Czerkies Sekretarz Gminy.
Wydarzenia przed pomnikiem, na którym wyryto nazwiska wszystkich ofiar mordu, rozpoczęło wciągnięcie flagi RP na maszt, odegranie przez orkiestrę hymnu państwowego oraz modlitwa. Po okolicznościowych wystąpieniach złożono kwiaty i zapalono znicze. Wartę honorową zaciągnęli żołnierze 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, strażacy ochotnicy oraz harcerze. Następnie w miejscowym kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. proboszcz Antoni Moskal odprawił mszę św. w intencji pomordowanych.
Borownica to niewielka wieś w gminie Bircza, w powiecie przemyskim. Na tych terenach 20 kwietnia 1945 r. oddziały UPA napadły na okolicznych mieszkańców. W akcji zginęło 62 osoby, w tym 15 kobiet i 12 dzieci. Z doszczętnie spalonej wioski ocalał jedynie kościół, w którym mieszkańcy bronili się przed atakami wrogich oddziałów.

fot. K. Kowalska