Главное содержание

W dniu 8 czerwca 2016 roku obchodziliśmy Dzień Patronki Szkoły oraz 25. rocznicę przywrócenia Szkole Podstawowej w Dydni imienia Królowej Jadwigi.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. odprawioną przez Ks. Prałata Adama Drewniaka i Ks. Piotra Pytlowanego. Następnie wszyscy udali się w barwnym korowodzie do szkoły. Na czele pochodu szły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej w Dydni, Gimnazjum w Dydni i Zespołu Szkół  w Dobrej.
   W sali gimnastycznej odbyła się II część uroczystości. Najpierw zabrała głos Dyrektor Szkoły Iwona Pocałuń, która przywitała przybyłych gości. W tym dniu naszymi gośćmi byli m.in. byli: Ks. Prałat Adam Drewniak i Księża Katecheci, Starosta Powiatu Brzozowskiego Pan Zygmunt Błaż, Wójt Gminy Dydnia Pan Jerzy F. Adamski, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, delegacja Zespołu Szkół  w Dobrej, z Dyrektorem Panią Anną Kornasiewicz, Dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Dydnia, Radni Gminy Dydnia, Rodzice wraz z Przewodniczącą RR Panią Elżbietą Pocałuń oraz przedstawiciele rodziców, którzy 25 lat temu przyczynili się do przywrócenia szkole imienia.
Uczniowie szkoły podstawowej wprowadzili wszystkich w nastrój epoki Królowej Jadwigi, przedstawiając sceny z Jej życia, tańce dworskie i pieśni. Po montażu słowno - muzycznym zostały wręczone laureatom nagrody za konkurs plastyczny i wiedzy o Patronce. I miejsce w konkursie wiedzy zdobył Szymon Chorążak, II miejsce Martyna Bluj, III miejsce ex aequo: Jolanta Kufel i Oliwia Rybczak. Laureatkami konkursu plastycznego zostały Amelia Szul i Emilia Marszałek. Dyrektor Szkoły przypomniała zebranym, że uczennica szkoły podstawowej Martyna Rzeszut, w ubiegłym roku szkolnym została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego zorganizowanego przez Rodzinę Szkół Jadwiżańskich. W związku z tym nasza szkoła w tym roku była organizatorem II edycji tegoż konkursu. Laureatką została uczennica Szkoły Podstawowej w Kamieniu - Prusinie Kornelia Januszewska. Do Krakowa na Zjazd Szkół Jadwiżańskich  oddelegowany został Pan Zbigniew Kowalczyk, by reprezentować nas - organizatorów i wręczyć laureatce statuetkę i dyplom Primus Discipulos 2016 oraz nagrodę książkową z dedykacją Wójta Gminy Dydnia.
Następnie Pan Henryk Dąbrowiecki przypomniał okoliczności przywrócenia szkole imienia Królowej Jadwigi oraz nazwiska i zasługi osób szczególnie zaangażowanych w działania z roku 1990 i 1991:  - Św. Królowa Jadwiga, już w latach 20. XX wieku widniała na świadectwach naszej trzyklasowej publicznej szkoły powszechnej. Patronką naszej szkoły była aż do roku 1939, kiedy to w latach okupacji hitlerowskiej likwidowano wszelkie ślady polskości. W latach powojennych, na początku lat 50., ówczesne władze komunistyczne nadały naszej szkole imię Ludwika Waryńskiego, a w roku 1967, w 30. rocznicę strajków chłopskich, imię „Poległych  w strajku chłopskim w 1937 w Dydni”. Jednak w świadomości wielu mieszkańców Dydni, Królowa Jadwiga była jedyną godną postacią, mogącą sprawować patronat nad nasza szkołą. Dlatego 28 sierpnia 1990r., z inicjatywy ówczesnego dyrektora, rady pedagogicznej i rodziców odbyło się w tutejszej szkole zebranie ogólne, w trakcie którego podjęte zostały dwie uchwały – pierwsza zobowiązywała dyrektora do działań mających na celu przywrócenie szkole imienia Królowej Jadwigi, a druga – o powrocie nauczania religii na teren szkoły. Efektem całorocznych działań była uroczystość, która odbyła się 3 maja 1991r. Rozpoczęła ją uroczysta, koncelebrowana Msza Św., której przewodniczył ks. bp. Edward Białogłowski. Wtedy też poświęcono zakupiony sztandar. Następnie przemaszerowano na teren szkoły, gdzie poświęcono tablicę pamiątkową oraz odczytano zarządzenie,  i akty przyznające szkole imię Królowej Jadwigi oraz prawo posiadania sztandaru, hymnu i godła – przypomniał Pan Henryk Dąbrowiecki. Następnie Marta Rachwał przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą tamtych ważnych wydarzeń. Z kolei głos zabrali zaproszeni goście. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Starosta Brzozowski, Wójt Gminy Dydnia, Ks. Krzysztof Żołyniak z Dobrej, Pan Marek Bluj, dziennikarz, absolwent SP w Dydni,  nagrodzony w tym dniu statuetką Przyjaciel Szkoły w Dydni, Pani Halina Pocałuń, emerytowana nauczycielka SP w Dydni oraz Ks. Prałat Adam Drewniak.
   Na zakończenie organizatorom uroczystości z 1991 roku oraz wszystkim osobom najbardziej zaangażowanym w przywrócenie szkole imienia zostały wręczone pamiątkowe statuetki. Zostali nimi uhonorowani: Henryk Dąbrowiecki - ówczesny Dyrektor SP w Dydni, Zygmunt Błaż, Roman Korfanty, ks. bp. Edward Białogłowski ks. Adam Drewniak, Zofia Żebrak, Zofia Morajko, Małgorzata Kiełbasa, Adam Bieleń, Wiesław Bluj, Janusz Pytlowany, Maria Wójcik, Eugeniusz Cipora, Mieczysław Bieda, Elżbieta Bluj, Halina Pocałuń, Marek Bluj oraz Jerzy F. Adamski Wójt Gminy Dydnia i Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty. Ponadto uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe płyty CD z prezentacją multimedialną na temat przywrócenia szkole imienia.
   Po części oficjalnej Pani Dyrektor Iwona Pocałuń podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Święta Patronki połączonego z 25. rocznicą Przywrócenia Szkole Podstawowej w Dydni imienia Królowej Jadwigi: - Nie byłoby dzisiejszego święta, działań wychowawczych opartych na wartościach wyznawanych przez Królową Jadwigę, gdyby nie dokonania osób, które 25 lat temu przyczyniły się do przywrócenia Szkole Podstawowej w Dydni imienia Królowej Jadwigi. Dzisiaj dziękujemy za wyjątkowa Patronkę, która tak pięknie zapisała się historii Krakowa, w historii Ojczyzny, w dziejach Kościoła i dziejach Europy oraz w historii naszej szkoły.

J. Repska, Z. Wojnowska, M. Rachwał

List gratulacyjny od Starosty