Главное содержание

„…Plon niesiemy plon, urodzajny plon,

Żeby chleba było więcej, żeby radość, żeby szczęście

Weszły w każdy dom, plon niesiemy plon…”

Dożynki Gminy Dydnia – Dożynkowy Festiwal tradycji i kultury to święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. To piękna tradycja i okazja do podziękowania rolnikom za dar pracy ich rąk, wyrażenia zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków.

Tradycyjnie, w trzecią niedzielę sierpnia, odbyła się uroczystość dożynek gminnych, podczas której podziękowano  wszystkim rolnikom z gminy Dydnia za ich trud. Tegoroczne święto plonów odbyło się 21 sierpnia w Witryłowie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne plony koncelebrowaną przez księdza prałata Adama Drewniaka proboszcza parafii w Dydni i księdza Mariana Drozda z USA. Ksiądz prałat w swojej homilii podziękował wszystkim rolnikom za wysiłek i poświęcenie w ich ciężkiej pracy. Podkreślił też wyjątkowość zawodu rolnika, jego trud dla chleba, który rodzi się we współpracy Boga z pracującymi na polu.

Po zakończeniu eucharystii zostały poświęcone wieńce dożynkowe i dzielono się chlebem wypieczonym z tegorocznego zboża. Obrzędu dzielenia chleba dokonali: Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dorota Chilik, Starostowie Dożynek, księża sprawujący Eucharystię, radny wsi Witryłów Adam Domowicz oraz sołtys Witryłowa Agnieszka Węgrzyńska.

Po Mszy Św. korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą pod batutą Andrzeja Krauze oraz kapelę ludową „Przepióreczka” z Niebocka udał się na plac przy Domu Ludowym, gdzie od odegrania przez orkiestrę dętą hymnu narodowego rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał wójt gminy Jerzy F. Adamski, witając wszystkich uczestników, m.in.: mieszkańców wsi Witryłów – gospodarzy tegorocznych dożynek na czele z sołtys Agnieszką Węgrzyńską i radnym Adamem Domowiczem, koła gospodyń wiejskich, strażaków, rady sołeckie.

Słowa powitania skierował też pod adresem zaproszonych gości: Doroty Chilik, Adama Śnieżka byłego posła RP, księży, radnych Gminy Dydnia z przewodniczącym Piotrem Szulem, sołtysów, dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów oraz przedszkoli z terenu gminy Dydnia, wicewójta Stanisława Pałysa, skarbnik gminy Zofii Pytlowanej i sekretarz Beaty Czerkies.

Pięknymi słowami zostały także powitane przez Wójta  zespoły uświetniające tegoroczne dożynki - Orkiestra Dęta pod batutą Andrzeja Krauze oraz Kapela Przepióreczka kierowana przez Panią Małgorzatę Turopolską.

Następnie starostowie dożynek – Józefa Wolwowicz i Roman Kopija dokonali uroczystego przekazania chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna Wójtowi Gminy Dydnia.

Pan Wójt odczytał fragmenty okolicznościowych listów otrzymanych od Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Posłów do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga oraz Tomasza Poręby. Okolicznościowy adres do uczestników dożynek skierował również Bogdan Rzońca Poseł na Sejm RP, list odczytała kierownik biura poselskiego w Brzozowie Ewa Miciak.

Po części oficjalnej przyszedł czas na prezentację wieńców dożynkowych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz reprezentacje sołectw z: Dydni, Grabówki, Jabłonki, Końskiego, Krzywego, Niebocka, Niewistki, Obarzyma, Ulucza, Witryłowa, Wydrnej. W podziękowaniu za piękne wieńce wszystkie koła otrzymały od wójta Jerzego F. Adamskiego pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Uczestnikom dożynek zapewniono różnorodne atrakcje - koncerty: orkiestry dętej pod batutą Andrzeja Krauze, kapeli ,,Przepióreczka” oraz Przeworskiej Kapeli Podwórkowej BEKA.

Smakosze mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez panie z kół gospodyń wiejskich oraz firmę cateringową.

Natomiast dzieci bawiły się na zjeżdżalniach, zajadały się popcornem i watą cukrową.

Na stoisku sponsora dożynek Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawie, wszyscy chętni mogli skorzystać z organizowanych konkursów: rodzinnych, plastycznych i zręcznościowych, a na zwycięzców czekały nagrody: puzzle, notesy, czapki, smycze i baloniki.

Patronatem medialnym tegoroczne święto plonów objął Tygodnik Regionalny ,,Nowe Podkarpacie”, portal regionu brzozowskiego na Podkarpaciu „Brzozowiana.pl” oraz kwartalnik ,,Nasza Gmina Dydnia”.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Gmina Dydnia, Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni, Sołectwo Witryłów, Ochotnicza Straż Pożarna w Witryłowie oraz mieszkańcy Witryłowa, którzy aktywnie włączyli się w prace organizacyjne(techniczne, porządkowe, kulinarne).

Dożynki zakończyły się festynem, podczas którego miłośnicy tańców bawili się fantastycznie przy muzyce zespołu TheModeSong.

Joanna Hocyk

List Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart