Главное содержание

12 marca w niedzielne popołudnie w Grabownicy Starzeńskiej odbył się Koncert wiosenny z okazji Dnia Kobiet. Grupa Dobra Myśl we współpracy z sołtysem Dominikiem Arendarczykiem, radą sołecką oraz Zespołem Szkół w Grabownicy Starzeńskiej przygotowała dla gości bardzo bogaty i różnorodny program artystyczny.

Spotkanie uświetniło przybycie znakomitych gości na czele z Burmistrzem Gminy Brzozów Józefem Rzepką. Obecni byli również: zastępca burmistrza, Stanisław Pilszak, Monika Szczepek, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Grabownicy, radny Kazimierz Zajdel oraz ks. Jan Szmyd, proboszcz grabownickiej parafii.
Gminę Dydnię reprezentowała sekretarz Gminy, Beata Czerkies, a także Tomasz Żaczek – radny. Nie zabrakło również osób znanych ze swej działalności społecznej. Obecna była społeczna animatorka kultury Bogusława Krzywonos z Krzywego, Halina Kościńska, wieloletnia dyrektor Muzeum Regionalnego i redaktor naczelna „Wiadomości Brzozowskich”, Zofia Olejko, kierowniczka Zespołu Obrzędowego i kapeli „Graboszczanie” oraz Tadeusz Stępień, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska.
Spotkanie rozpoczęła Aleksandra Haudek z Grupy Dobra Myśl, życząc Paniom w imieniu organizatorów – „wiosny w ogrodach, na polach, a nade wszystko w sercach”.
Przy pękającej w szwach sali wystąpili: akordeonowa reprezentacja Szkoły Muzycznej I st. z Dydni: Filip Baracz, Kacper Kosztyła, Dawid Siwiecki, Filip Siwiecki, Mariusz Niziołek, Marcin Smyczyński. Tę część koncertu poprowadziła osobiście dyrektor szkoły, Elżbieta Przystasz, prezentując uczniów, ich osiągnięcia oraz repertuar. Pomiędzy występami pani dyrektor opowiedziała też o swojej szkole, zachęcając do zapisywania do niej uzdolnione muzycznie dzieci.
Następnie scenę opanowali uczniowie ZS w Grabownicy, prezentując niezwykle dowcipne scenki o kobietach i trudnych relacjach damsko-męskich. Program wyreżyserowali nauczyciele – Bartłomiej Zajdel i Dariusz Barański. Kolejny punkt programu należał do Zespołu „Turystyczne Śpiewogranie”, który zaprezentował kilka piosenek turystycznych. Ostatniej z nich, pt. „Babka w klapkach”, towarzyszyła zabawna inscenizacja wspinaczki na Tarnicę, co wywołało salwy śmiechu wśród publiczności.
Wyczekiwanym zespołem, który zamykał wczorajszy koncert, był Dziewczęcy Zespół Wokalny „Mansarda” z Niebocka pod kierunkiem Jadwigi Rajtar-Żaczek. Dziewczęta zaprezentowały dobrane tematycznie znane polskie przeboje, m.in.: „Gdzie ci mężczyźni?” D. Rinn, „Być kobietą” A. Majewskiej, Babę zesłał Bóg” R. Przemyk, „Kochać” P. Szczepanika. Jak zwykle Mansarda zaprezentowała i duże umiejętności wokalne, i niezaprzeczalny wdzięk sceniczny. W końcówce ich występu na scenę wkroczyła grupa panów z naręczami tulipanów. Do zebranych pań z życzeniami zwrócił się burmistrz Rzepka, przytaczając bardzo wymowne cytaty św. Jana Pawła II dotyczące roli kobiety. Do życzeń przyłączyli się sołtys Arendarczyk i dyrektor szkoły Mariusz Hałasik. Następnie cała grupa panów ruszyła między rzędy krzeseł, wręczając każdej z Pań kwiat.
Pięknym i wzruszającym zakończeniem koncertu była wykonana przez Dianę Sokołowską i „Mansardę” piosenka Agnieszki Osieckiej z repertuaru Maryli Rodowicz „Polska Madonna”. Refren zaśpiewali już wszyscy: „Damy ci kwiatek na święto kobiet, czapkę na bakier i Polski obie…”.
Warto podkreślić, że występy wszystkich wykonawców bardzo się podobały, o czym świadczyła żywa reakcja publiczności i naprawdę gromkie brawa. Wiele osób zwróciło też uwagę na dużej urody scenografię i sceny, i całej sali. Autorką projektu jest Magdalena Stachura, nauczycielka grabownickiej szkoły.
Po tej dawce artystycznych emocji uczestnicy zasiedli do stołów. Panie z Grupy Dobra Myśl serwowały swoje wypieki i apetyczne przekąski. Był to czas miłych pogaduszek na każdy temat.
Bezsprzecznie wczorajsze spotkanie należało do bardzo udanych i zapewne pozostanie w pamięci uczestników na dłużej. Jest również dowodem, że dobra propozycja kulturalna znajduje odbiorców wśród mieszkańców Grabownicy i nie tylko.

**Organizatorzy dziękują Janowi Florkowi z BDK za profesjonalne nagłośnienie koncertu.
W fotograficznym skrócie (fot. GDM)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Aleksandra Haudek