Главное содержание

W dniu 22 kwietnia w gmachu głównym TVP przy ul. Woronicza w Warszawie odbyła się Gala Finałowa i wręczenie Tytułu „Wójta Roku 2016”. Wśród 10 najlepszych wójtów w Polsce znalazł się także Gospodarz naszej Gminy Jerzy Ferdynand Adamski.

Konkurs organizowany jest przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. Honorowy patronat nad nim sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a współpatronem jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Jego celem jest wyłonienie wójta, który w 2016 roku wykazał się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz swojej gminy.
Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym kapituła konkursowa w składzie: Barbara Fedyszak-Radziejowska – doradca Prezydenta RP, Mirosława Jaroszewicz-Łojewska – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Witold Malarowski – Związek Gmin Wiejskich RP, Wiktor Szmulewicz – Krajowa Rada Izb Rolniczych, Adam Nowak – Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Robert Głowacki – Program 1 TVP S. A. spośród zgłoszonych kandydatów wybrała 10, którzy w jej opinii wykazali się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz środowisk lokalnych w poprzednim roku. Drugi etap to już głosowanie za pomocą SMS na wybranego kandydata. Sylwetki wójtów prezentowane były na antenie Programu 1 od 20 marca do 31 marca. W tym czasie prowadzone jest także głosowanie widzów w systemie SMS.
Kandydatury wójtów mogły zgłaszać samorządy, mieszkańcy gmin, organizacje i instytucje lokalne. Głównym kryterium wyboru były osiągnięcia wójtów na rzecz gminy. Niektórzy na swój sukces pracowali latami, inni dopiero rozpoczynają „karierę”, ale już mają się czym pochwalić.
Wójt Roku to konkurs organizowany przez Telewizję Polską już po raz szesnasty, od 2001 r. Przez te lata zmieniały się i Polska, i polskie gminy, i polscy samorządowcy. Zmieniały się więc też wymagania stawiane uczestnikom konkursu. Organizatorzy przyznają, że niezmienne pozostało to, że plebiscyt ma promować tych wójtów, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju małych ojczyzn – zarówno pozyskując środki własne i zewnętrzne, tworząc dochody jednostki samorządu terytorialnego, jak i rozwijając infrastrukturę drogową, oświatę, angażując się w sprawy społeczne i kulturalne. Ta wyłoniona dziesiątka obligatoryjnie musi spełniać najwyższe standardy w tych obszarach.
„W naszym kraju mamy ponad półtora tysiąca wójtów. To oni najlepiej powinni znać potrzeby swoich mieszkańców. Ale żeby zasłużyć na uznanie, trzeba mieć się czym pochwalić. I właśnie tych z największymi osiągnięciami chcemy promować. Celem konkursu jest nie tylko wyłonienie najlepszego wójta w kraju, ale pokazanie innym, że można i warto inwestować, tak aby mieszkańcom stwarzać coraz lepsze warunki do życia, pracy i odpoczynku” – przyznali na swojej stronie internetowej organizatorzy z Redakcji Audycji Rolnych Programu 1 TVP.
W trakcie uroczystej Gali Finałowej jeszcze raz przedstawiono sylwetki wszystkich nominowanych oraz przypomniano ich osiągnięcia.
Tytuł Wójta Roku 2016 otrzymał Pan Dariusz Woźniak – Wójt Gminy Rusiec, woj. łódzkie. Zwycięzca otrzymał żelazną podkowę, symbol szczęścia, którą wykonał kowal Roman Czerniec z Wojciechowa. Organizatorzy przyjęli konwencję, że przedstawiony i nagrodzony zostanie tylko zdobywca największej liczby głosów bez podawania zdobywców kolejnych miejsc.
Jak podkreślano w wypowiedziach, prawdziwymi zwycięzcami jest cała dziesiątka najlepszych Wójtów w Polsce za rok 2016. To dzięki ich pracy, wspartej działaniami całego społeczeństwa z poszczególnych gmin, Polska z każdym rokiem się coraz bardziej rozwija  i pięknieje.
Relację telewizyjną będzie można obejrzeć w 1 programie TVP w piątek 28 kwietnia  godzinie 12.40.

Szanowni Państwo

Bardzo serdecznie dziękuje za wszystkie oddane głosy i pragnę podkreślić, że ten wielki sukces, którym było zakwalifikowanie się do dziesiątki najlepszych Wójtów w Polsce i zdobycie tytułu laureata jest dziełem wszystkich mieszkańców i osób pracujących na rzecz naszej małej ojczyzny.
Pozytywne zmiany, jakie nastąpiły w gminie Dydnia stały się dla lokalnej społeczności powodem do dumy, a dydyński samorząd zyskał dobrą markę. Jeszcze raz pragnę podkreślić, iż jest to wspólny sukces wszystkich osób, które były zaangażowane w rozwój naszego samorządu, w tym radnych i sołtysów, pracowników urzędu gminy i gminnych jednostek oraz wielu innych osób, Mieszkańców i Przyjaciół Gminy Dydnia.
Wszystkim Państwu, każdemu z Osobna jeszcze raz pięknie i serdecznie dziękuję.

Jerzy F. Adamski
Wójt Gminy Dydnia