Главное содержание

radni

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem Macieja Molickiego pt. „Radny samorządu terytorialnego - kompetencje, obowiązki, ograniczenia” (publikacja w formacie pdf do pobrania w załączniku).

Opracowanie powstało przy fundacji Instytut im. Kazimierza Promyka. Jak pisze prezes fundacji Maria Cholewińska:
„Ustanowienie samorządu terytorialnego było jedną z najważniejszych reform przeprowadzonych w Rzeczypospolitej Polskiej po transformacji ustrojowej. Zmiana ta została przeprowadzona dwuetapowo – jako pierwszy, w 1990 roku, został wprowadzony samorząd gminny, natomiast od 1999 roku obowiązuje aktualny trzystopniowy podział na samorząd gminny, powiatowy oraz wojewódzki.
Samorząd terytorialny jest jednym z najważniejszych ośrodków wzmacniania lokalnych społeczności. Mając na względzie zbliżającą się połowę kadencji obecnych władz samorządowych w całej Polsce, ważne jest krzewienie wiedzy mogącej zachęcić do podjęcia decyzji o kandydowaniu w zbliżających się wyborach lub innej formie zaangażowania się w sprawy lokalne. Znajomość praw, ale też obowiązków i ograniczeń wynikających z wykonywania mandatu radnego jest elementem pomocnym w podjęciu świadomej decyzji o swoim zaangażowaniu.
Eksperci skupieni wokół Fundacji Instytutu im. Kazimierza Promyka postanowili dokonać przeglądu uprawnień jakie posiadają radni jednostek samorządu terytorialnego. Jednak pełnienie funkcji radnego wiąże się nie tylko z posiadaniem praw, ale też koniecznością wywiązywania się z obowiązków oraz ograniczeniami, jakie dotykają radnych, w porównaniu do pozostałych obywateli. Efektem naszej pracy jest prezentowana publikacja.”
Źródło publikacji: www.instytutpromyka.pl

Radny samorządu terytorialnego - kompetencje, obowiązki, ograniczenia

0
0
0
s2sdefault