Hlavná obsah

Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego w Dydni – Stacja Opieki CARITAS prowadzi swoją działalność na podstawie umowy zawartej pomiędzy Caritas Archidiecezji Przemyskiej a Urzędem Gminy w Dydni. Umowa ta dotyczy udzielenia dotacji finansowej na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy.
W myśl zawartej umowy  Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego w Dydni realizuje zadania polegające na świadczeniu usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi. Na obecną chwilę opieką objętych jest 30 podopiecznych. Realizowane są także  specjalistyczne usługi opiekuńcze  u dzieci z autyzmem  gdzie pod kontrolą i we współpracy z  Specjalistyczną  Poradnią wdrażany jest program terapeutyczny. Opieka ta świadczona jest u 3 dzieci z autyzmem. W Stacji na obecną chwilę zatrudnione są trzy pielęgniarki,  jedna opiekunka, oraz opiekunka na umowę zlecenie. Ponadto do pracy z dziećmi  niepełnosprawnymi z  autyzmem zatrudnione  są  dwie osoby z przygotowaniem pedagogicznym.

Ponadto Stacja od miesiąca maja przystąpiła do programu Mobilna Opieka realizowanego przez Caritas Przemyśl we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie. Projekt ten jest skierowany do osób starszych , samotnych i niepełnosprawnych i ma na celu pomoc tym osobom w zakresie socjalno – bytowym oraz opiekuńczo – pielęgnacyjnym.
Od  października ubiegłego roku nasza gmina a także cały powiat brzozowski może korzystać z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Sprzęt ten został zakupiony przez Caritas Przemyśl w ramach projektu Sprawni Dłużej i jest dostępny także dla naszych mieszkańców gminy. Do obecnej chwili kilkanaście osób skorzystało z pomocy tejże wypożyczalni głównie wypożyczając łóżka oraz materace p/ odleżynowe.
W miesiącu czerwcu br. pracownicy naszej Stacji otrzymali 3 nowe samochody Fiat Tipo o łącznej  wartości około 150 000,00 tyś. Przekazane zostały one przez Dyrektora Caritas Przemyśl. W tak rozległym terenie jakim jest nasza gmina samochody te są niezbędne do wykonywania naszej pracy .
Prócz obowiązków i zadań jakie wynikają z zawartej umowy, pielęgniarki pracujące w Stacji realizują cele statutowe jakie wynikają z pracy w Caritas. Jest to przede wszystkim pomoc innym w różnorakich formach. Mówimy tutaj o pomocy czysto medycznej związanejz wykonywaniem zawodu pielęgniarki czyli o zabiegach medycznych, terapeutycznych, leczniczych prowadzonych wśród podopiecznych, jak również u osób które takiej pomocy potrzebują. Ponadto włączmy się w pomoc materialną dla osób, rodzin  które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
Kontynuujemy  współpracę z Gruppą Caritas Niemiecką , od której jak co roku otrzymaliśmy  wsparcie w postaci materiałów medycznych, sprzętu rehabilitacyjnego/  wózki, inwalidzkie , kule, chodziki, łóżka/.Przekazany sprzęt rehabilitacyjny jest na wyposażeniu Stacji  skąd wypożyczany jest mieszkańcom gminy i powiatu. W najbliższych dniach od Caritas Niemieckiej otrzymamy 14 łóżek, które pozostaną na wyposażeniu naszej Stacji i będą służyć potrzebującym.
Na  przestrzeni kilku miesięcy tj. od lutego  do czerwca bieżącego roku  wraz z Caritas Przemyską oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dydni zorganizowaliśmy  dla mieszkańców naszej Gminy pomoc w formie żywności. Rozdałyśmy 38 143 tony żywności dla 725 mieszkańców naszej gminy. Kwota otrzymanej żywności wynosi 197 190,85zł co w przeliczeniu na 1 osobę wynosi 52,6 kg żywności na kwotę  271,98 na jedną osobę w rodzinie.
Ponadto pracownicy Stacji angażują się w działalność społeczną na rzecz środowiska lokalnego zaznaczając swoją obecność i pomoc w zorganizowaniu imprez sportowych, pożarniczych. Współpracujemy z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej, Szkolnym Kołem Caritas gdzie wspólnie organizujemy zbiórki żywności. W okresach okołoświątecznych wraz z wolontariuszami z szkolnego koła Caritas odwiedzamy osoby starsze, samotne  niosąc im radość i dobre słowo.
Wszystkie te działania podejmowane na rzecz drugiego człowieka nie byłyby możliwe do zrealizowania gdyby nie pomoc i zaangażowanie ze strony życzliwych nam ludzi. Nie sposób wszystkich wymienić. Nie mniej jednak pragnę podziękować Dyrektorowi Caritas Przemyskiej  ks. Arturowi Jańcowi i jego współpracownikom za  troskę i pomoc, Wójtowi naszej Gminy Panu Jerzemu F. Adamskiemu za umożliwienie nam realizacji tego zadania oraz za życzliwość i wsparcie, codzienną troskę o nas pracowników Stacji, a także o mieszkańców naszej Gminy. Moje serdeczne podziękowania składam także pracownikom Urzędu Gminy na których zawsze można liczyć i dla których ważne jest dobro innych.
Podsumowując tą naszą pracę   nasuwa się jeden wniosek: żyjemy nie dla siebie ale dla innych. Nie zawsze liczą się rzeczy materialne, namacalne jak żywność, odzież czy nawet środki finansowe. One są ważne. Ale  czasem wystarczy kogoś odwiedzić, posiedzieć z nim, uśmiechnąć się lub podać mu rękę by sprawić komuś radość, by choć przez chwilę poczuł się szczęśliwy.

Gabriela Wójtowicz