Hlavná obsah

W dniu 8.07.2018r. odbył się XIII-ty Międzyregionalny Festiwal Folklorystyczny „Grabowiańskie Święto Fajki” na stadionie sportowym w Grabówce.
Dawnymi czasy na terenach miasta Brzozów, w tym również na Grabówce produkowano i sprzedawano fajki, różnej postaci. Ludzie często palii fajki nie tylko w domach. Pewnego razu w karczmie na Grabówce podczas biesiadowania i palenia fajek doszło do kłótni, a potem bójki pomiędzy Łukaszem Hryceńko i Antkiem Mazurem. Łukasz uderzył swoją fajką Antka. Legenda głosi, że od cybucha fajki zginął człowiek. Palenie fajek stało się popularne aż do dzisiejszych czasów. Co świadczy o organizowaniu co roku „Grabowiańskiego Święta Fajki”. Organizatorem tego 13-tej edycji tego festiwalu było Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka, a dofinansowanie uzyskano z Budżetu Powiatu Brzozowskiego i Budżetu Gminy Dydnia.

Jak co roku podczas tej imprezy można było podziwiać ekspozycję przemyskich fajek „Bróg” z Przemyśla, którą prezentował Dariusz Fejdasz.
Tradycyjnie odbył się Konkurs Wolnego Palenia Fajki. Do konkursu zgłosiło się pięciu uczestników: Jan Kwolek, Stanisław Kuliga, Jan Burzyński, Grzegorz Cybuch  i Robert Sośnicki. Fajkę najdłużej palił Jan Kwolek z czasem 41 min. 24 s. Drugie miejsce zajął Stanisław Kuliga (36 min. 6 s.) Natomiast trzecie miejsce zdobył Grzegorz Cybuch (31 min. 25 s.)
W trakcie imprezy nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Nowością na tej imprezie były eksplozje kolorów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem u dzieci i młodzieży. Wyrzuty kolorów dostarczyły wszystkim uczestnikom kolorowych wrażeń.
Na XIII-tym Międzyregionalnym Festiwalu Folklorystycznym wystąpili: Zespół „Tacy, nie inni”  dla którego był to pierwszy występ przed publicznością, Kapela „Młoda Przepióreczka” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dydni, Zespół Biesiadny „Jagiellanie” z Jagiełły, zespół Disco Polo „Suski” z okolic Krosna. Natomiast gwiazdą wieczoru była kapela góralska „Zbóje” z Zakopanego, która wykonała utwory góralskie na bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Jak co roku na grabowiańskim niebie można było podziwiać fajerwerki. Pokaz sztucznych ogni podziwiało wiele osób, którzy przybyli na tą imprezę.
Na zakończenie tego Międzyregionalnego Festiwalu Folklorystycznego odbył się festyn z zespołem „The Mode Song”.

Anna Wójcik